Έμεινε όρθια η Μονακό… VIDEO

Η Μονακό άντεξε την πίεση του Ερυθρού Αστέρα στο τέλος και πήρε μια μια σπουδαία νίκη με 70-62 στο Πριγκιπάτο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς επέστρεψε στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 3-3. Από την άλλη, οι Σέρβοι γνώρισαν την τρίτη σερί ήττα τους, πέφτοντας στη 13η θέση με ρεκόρ 2-4.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άλφα Ντιαλό με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους Μοτιεγιούνας και Άντζουσιτς να ακολουθούν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ερυθρό ξεχώρισε ο Γουόλτερς με 18 πόντους και 5 ασίστ (8/9 δίποντα).

Το ματς

Καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τον Ντανίλο Άντζουσιτς για τη Μονακό και τον Όγκνιεν Κούζμιτς για τον Ερυθρό Αστέρα να έχουν από 6 πόντους για το 10-10 στο 6ο λεπτό. Ένα «ξέσπασμα» των Μονεγάσκων δια… χειρός Ντιαλό ήταν αρκετό για να ξεφύγουν με +8 (18-10 στο 9′), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-12.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χτυπούν την κακή άμυνα των Σέρβων ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (29-17 στο 12′). Ένα τρίλεπτο «μπλακ άουτ» όμως για την ομάδα του Ζβένταν Μίτροβιτς ήταν αρκετά για τον Ερυθρό να τρέξει ένα σερί 10-0 μειώνοντας άμεσα στο καλάθι (29-27 στο 15′), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 37-32.

Με τον Γουόλτερς να ξεκινά «καυτός», οι Σέρβοι όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά αλλά πέρασαν και μπροστά με +4 για το 45-41 στο 23′, ενώ λίγο αργότερα το τρίποντο του Λάζιτς έφερε το +5 (47-52 στο 27′). Στο τελευταίο τρίλεπτο η Μονακό έσφιξε την άμυνά της, ο Μάικ Τζέιμς συνδέθηκε για πρώτη φορά με το αντίπαλο καλάθι, και χάρη σε ένα επιμέρους 9-1 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (56-53).

Με τέσσερις γρήγορους πόντους του Μοτιεγιούνας, η Μονακό ξέφυγε με +5 (60-55), ενώ λίγο αργότερα με γκολ φάουλ του MVP Άλφα Ντιαλό πήρε σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας για το 65-59 στο 37′. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να ξαναμπούν στο ματς, ο Ντιαλό αποδείχθηκε αλάνθαστος από την γραμμή των βολών, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-32, 56-53, 70-62

Μονακό-Ερυθρός Αστέρας: 70-62