Ένα αστέρι γεννήθηκε, ήδη, στη Μαδρίτη! VIDEO

Ο Ντόντσιτς ήταν και πρώτος σκόρερ με 17 πόντους για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ο οποίος συμπλήρωσε 400 ματς σε όλες τις διοργανώσεις στον πάγκο των Μαδριλένων, με τον Αγιόν να προσθέτει 14 και τον Ρέγες άλλους 12. Από την ομάδα του «Σάρας», που τελείωσε το παιχνίδι με 13/28 τρίποντα, κορυφαίοι ήταν οι Πάνγκος και Μότουμ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τη Ζαλγκίρις μάλιστα να μπαίνει με… κότσια και να συντηρεί ένα +4 (15-19), μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ρέγες και Αγιόν ανέλαβαν δράση για τη Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε στο τέλος με 25-22. Η «βασίλισσα» πήγε ακόμη και στο +6 (28-22) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η ομάδα του Γιασικεβίτσιους απάντησε με ένα 0-10 στη συνέχεια και έτσι πέρασε ξανά μπροστά (28-32). Μάλιστα, με έμμεσο τρίποντο του Πάνγκος, οι Λιθουανοί έφτασαν στο +7 (33-40), ωστόσο οι γηπεδούχοι χτύπησαν μέσα στη ρακέτα με τον Χάντερ, με τον Ρούντι να διαμορφώνει στο τέλος του ημιχρόνου το 49-49.
Οι Ματσιούλις και Ντόντσιτς ήταν «ζεστοί» έξω από τα 6,75μ. στο δεύτερο μέρος, με τη Ρεάλ να ξεφεύγει στο +8 (67-59). Η «βασίλισσα» εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Ρούντι και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τη βρήκε προηγούμενη 74-69. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Ζαλγκίρις έμεινε χωρίς καλάθι για τρία λεπτά, με τους Ισπανούς να το εκμεταλλεύονται αυτό και να πηγαίνουν στο +10 (79-69). Ωστόσο, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν τα παράτησαν και με ένα δικό τους 0-6 μείωσαν αρχικά στο -4 (79-75), ενώ με καταιγισμό τριπόντων πήραν το προβάδισμα (81-83), στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι ήταν στο ματς μέχρι το 86-86, όταν ο Ντόντσιτς με δύο απανωτές τρίποντες-βόμβες πήγε τη Ρεάλ στο +6 (92-86). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» δεν έχασε τον έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 96-91.
Τα δεκάλεπτα: 25-22, 49-49, 74-69, 96-91