Επέλαση Καταλανών στο… Μόναχο!

Για περίπου 17 λεπτά συνάντησε αντίσταση από την Μπάγερν η Μπαρτσελόνα, η οποία στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο και νίκησε 80-72 μέσα στο Μόναχο, κάνοντας το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Πρώτοι σκόρερ των «μπλαουγκράνα» ήταν οι Χίγκινς και Ντέιβις με 16π. και 15π. αντίστοιχα, με τον Μίροτιτς να είχε 11π. Σε 25:24’’ ο Καλάθης είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Για τους Βαυαρούς, που έμειναν χωρίς νίκη, ξεχώρισε ο Χίλιαρντ με 18 πόντους.

Το ματς
Κλειστό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί και το τέλος να βρίσκει την Μπαρτσελόνα μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (15-16). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε η αναμέτρηση (33-34) μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τους Ντέιβις και Χέιζ πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (33-44).

Η Μπάγερν δεν είχε απάντηση ούτε στην τρίτη περίοδο στους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι όχι μόνο είχαν σταθερά μία διαφορά ασφαλείας, αλλά έφτασαν ακόμη και στο +20 (43-63), στο 28’, με το σκορ στο τέλος να ήταν το 47-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα ήταν μεν μπροστά, αλλά οι Βαυαροί ήταν περισσότερο ανταγωνιστικοί, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (64-73), στο 36’. Αλλά, στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Σάρας έκαναν σωστή διαχείριση και πήραν τη νίκη με το τελικό 72-80.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-44, 47-63, 72-80