Επίθεση φωτιά, άμυνα… πρόβλημα

Πιο οργανωμένος σε άμυνα και επίθεση ο Πανιώνιος και με αιχμή τον Λαμπρόπουλο (7π) προηγήθηκε 8-14 (6΄), αλλά η είσοδος του Μπεστ και η πίεση στα 3/4 βοήθησε τον ΠΑΟΚ να επιστρέψει (22-19 στο 9΄).

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 28-22 (11.30), αλλά τα προβλήματα στην δημιουργία (δεν φάνηκαν Λιούις, Σμιθ), στο αμυντικό ριμπάουντ και η παρουσία του Ντόρις στήριξαν την προσπάθεια του Πανιωνίου (38-39 στο 18΄). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρήκε στο τέλος του ημιχρόνου δύο καλές άμυνες και δύο τρίποντα για το 49-42…

Η αρχή στην 3η περίοδο ήταν καλή για τους γηπεδούχους (56-48), αλλά με κακές άμυνες, με τους Αμερικανούς αναποτελεσματικούς και τους αντιπάλους τους εξ ΗΠΑ ένα κλικ πιο πάνω ο Πανιώνιος πέρασε 61-62 (27′). Στο τελευταίο 3λεπτο της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και με καλές ενέργειες των Ουίγκινς, Νόουλς πήραν προβάδισμα (73-67 στο 30΄).

Ορισμένες κακές αποφάσεις των φιλοξενούμενων και τα καλά τελειώματα του Τσόχλα βοήθησαν τους γηπεδούχους να περάσουν 87-70 (34΄) με επιμέρους σκορ 23-5. Εκεί χαλάρωσαν, η άμυνα αποδιοργανώθηκε, επιθετικά τα έσπασαν και ο Πανιώνιος μείωσε 89-86 (39΄). Το τρίποντο του Λιούις στα 34΄΄ ξεμπλόκαρε το ματς και όλα τελείωσαν…

Δεκάλεπτα: 22-21, 49-42, 73-67, 94-88

ΠΑΟΚ: Σαρικόπουλος 11, Ουίγκινς 15 (1), Ετζεκέγκιε 8 (2), Σμιθ 14 (3), Λιούις 11 (1), Μπεστ 7, Σχίζας 9 (1), Νόουλς 12, Τσόχλας 5 (1)

Πανιώνιος: Μαγκί 22, Ντόρις 12 (2), Τσουγκαράκης 6, Πάσαλιτς 8 (2), Βεργίνης 5, Λαμπρόπουλος 15, Μάρτιν 3 (1), Λι 11, Λιούις 4, Κουμαριανός 1, Μαραγκίδης 2

*Το φιλικό μεταξύ άλλων παρακολούθησε ο πρόεδρος του Πανιωνίου Γιώργος Χριστοδουλόπουλος, μέλη της διοίκησης της ΚΑΕ ΠΑΟΚ (Καρακούσης, Δεδέογλου, Καρούσης), ο Μιλτιάδης Κανώτας, ο Χρήστος Τσέκος