ΕΠΟΣ Άρη στο Καζάν!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, παίζοντας τρομερή άμυνα, απέναντι σε μια ομάδα που στα δυο πρώτα της παιχνίδια σκόραρε 90 πόντους κατά μέσο όρο στο Eurocup, κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (31-31), και ανεβάζει συνεχώς την διαφορά στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ωστόσο, με 5” να απομένουν, και με το σκορ στο 61-63, ο Ουότερς ευστόχησε σε μια βολή για το 61-64, για να προτιμήσουν οι «κιτρινόμαυροι» να μην κάνουν φάουλ, με αποτέλεσμα ο Καϊμακόγλου να τους τιμωρήσει, και με ελεύθερο τρίποντο από την κορυφή, να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, και ενώ όλα φαινόταν χαμένα, οι ατομικές ενέργειες του ΜακΝίλ, και ένα τρομερό τρίποντο του Πελεκάνου, χάρισαν στον Άρη, μια νίκη…μήνυμα πρόκρισης. Ο Τζέρελ ΜακΝίλ ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (7/15 διπ., 2/4 τριπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), ενώ την ομάδα της Θεσσαλονίκης κράταγε συνεχώς ο Τζαμέλ Χάγκινς με 16 πόντους (8/14 διπ.). Καθοριστικά σουτ είχαν και οι Οκάρο Ουάιτ (10 π., 8 ριμπ.) και Ντόμινικ Ουέιτερς (10 π., 6 ασίστ). Για την Ούνικς, ο Κιθ Λάνφκφορντ μπορεί να είχε 19 πόντους (6/14 σουτ), αλλά περιορίστηκε αρκετά ως το 35′, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου, που παραλίγο να χαρίσει μόνος του τη νίκη στην ομάδα του, είχε 14 πόντους (2/5 τριπ., 8 ριμπ.).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Δημήτρη Πρίφτη να δίνει ιδιαίτερη προσοχή στην αμυντική τακτική της ομάδας του, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να επιδοθούν σε μια σειρά από άστοχες επιθέσεις, μέχρι ο ΜακΝιλ να πετύχει το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στο 7:22 με τρίποντο (0-3), για να κάνει το ίδιο στο 4:08 !!! με τον ίδιο τρόπο ο Μιλάκνις για την Ούνικς (4-3). Οι ίδιοι παίκτες πέτυχαν και τα επόμενα δυο καλάθια των ομάδων τους (7-5), με την ομάδα του Εβγένι Πασούτιν να ξεφεύγει στο σκορ με +4 (15-11) μετά από προσπάθεια του Καϊμακόγλου, πριν ο Κοέν με τρίποντο στα 3”, κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (15-14) για τον Άρη.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Ξανθόπουλος με 2/2 βολές έβαλε μπροστά τον Άρη με 15-16, για να προσπεράσει με +5 (23-18) η Ρώσικη ομάδα, μετά από καλάθι του Γκουμπάνοφ (15′). Η είσοδος του Χάγκινς έδωσε και πάλι το δικαίωμα στον Άρη να προσπεράσει με 24-26 στο 18′, με το ημίχρονο να κλείνει, όπως άρχισε το παιχνίδι, δηλαδή με τρίποντο του ΜακΝίλ, ο οποίος ισοφάρισε σε 31-31, στέλνοντας της ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Χάγκινς συνέχισε το προσωπικό του κρεσέντο, και με 4 συνεχόμενους πόντους, ανέβασε τους προσωπικούς τους στους 12 (6/7 διπ.), και το σκορ στο 31-35 στο 22′, για να έρθει ο Πελεκάνος με τρίποντο στο 7:24, να φέρει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο +7 (31-38), παίζοντας παράλληλα εξαιρετική άμυνα.

Ο Γκουμπάνοφ πέτυχε το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων στο 23′, μειώνοντας σε 33-38, αλλά ο Άρης συνεχίζοντας με σοβαρότητα, ανέβασε την διαφορά και στο +8 (37-45) στο 25′, με το πρώτο τρίποντο του Ουάιτ στο παιχνίδι. Ο Σίμτσακ με κοντινό καλάθι ανέβασε την διαφορά στο +9 στα 22” (41-50), για να τιμωρηθεί με φλόπινγκ στα 3,9” πριν το τέλος, με αποτέλεσμα ο Λάνγκφορντ, με μια βολή να κλείσει την περίοδο στο 42-50, με τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει μόλις 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, και να έχουν βραχυκυκλώσει στην άρτια οργανωμένη αμυντική διάταξη του Δημήτρη Πρίφτη.

Με το σκορ στο 46-52 στο 33′ o Χάγκινς χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Πονκρασόφ, με τον Ρώσο φόργουορντ να μειώνει στο σκορ σε 48-52. Ο Λάνγκφορντ με ατομική ενέργεια έφερε τις ομάδες ακόμα πιο κοντά (50-52), με τον Ουάιτ να απαντάει, και με το δεύτερο του τρίποντο στο παιχνίδι να φέρνει και πάλι τον Άρη στο +5 (52-57) στο 35′.

Ο Ισπανός Κολόμ με τζαμπ σουτ μείωσε στον πόντο (60-61) στο 2:36, για να απαντήσει ο Ουότερς, και με ντράιβ να πετύχει το 60-63 ακριβώς στα δύο λεπτά για το τέλος. Μετά από συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις και για τις δυο ομάδες, ο Γκουμπάνοφ χρεώθηκε με καθοριστικά βήματα στα 5” πριν το τέλος, με τον Ουότερς να ευστοχεί σε 1 βολή στα 4” ανεβάζοντας την διαφορά στο +3 (61-64) για τον Άρη, με τον Καϊμακόγλου να τιμωρεί την κακή αμυντική αντίδραση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, και με τρίποντο στην εκπνοή να ισοφαρίζει σε 64-64, και να στέλνει το παιχνίδι σε πεντάλεπτη παράταση.

Ο Λάνγκφορντ έδωσε προβάδισμα μετά από πολύ ώρα στην ομάδα του με ντράιβ στο 41′, κάνοντας το 66-65 (τελευταία φορά η Ούνικς προηγήθηκε με 31-28 στο 19′), με τον Καϊμακόγλου με νέο τρίποντο στα 2:40 να γράφει το 69-67. Ο Έλληνας φόργουορντ με δυο βολές ανέβασε στην διαφορά στο +4 (71-67) για την Ούνικς, με τον Άρη να απαντάει και πάλι, και με τρίποντο του Πελεκάνου, να τρέχει ένα μικρό σερί 0-5, και να προσπερνάει στο σκορ με 71-72 (1:37). O ΜακΝιλ με ατομική ενέργεια συντήρησε το προβάδισμα του Άρη με 73-74 στο 1:06, με τον Κολόμ να αστοχεί σε ντράιβ στο φινάλε, και τον Άρη να παίρνει μια τεράστια νίκη στο Καζάν.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ: Λάννγκφορντ 19 (5ρ., 3ασ.), Πονγκράσοφ 2, Παραχούσκι, Κολόμ 12 (5ρ., 8ασ.), Λικχοντέι 2, Μπάνιτς, Γκουμπάνοφ 9 (5ρ.), Πάνιν, Καϊμακόγλου 14 (8ρ., 2κλ.), Γουίλιαμς 4, Μιλάκνις 11 (3/5τρ.).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 6 (2/4τρ.), Γουάιτ 10 (8ρ.), Γουότερς 10 (4ρ., 6ασ., 2κλ.), Ζάρας, Χάγκινς 16 (8/14δπ., 4ρ., 3κοψ.), Κοέν 5 (6ρ.), Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 20 (7/15δπ., 2/4τρ., 5ρ., 4ασ.).