Εργατοϋπαλληλικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ: «Φωνάζουν» οι Δημοσιογράφοι για την διαιτησία – Ήττα από την EPSILON NET με 58-66

Ο αγώνας είχε δυο όψεις. Οι «Ρεπόρτερς» παίζοντας καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο διατήρησαν μια διαφορά. Στην επανάληψη η ομάδα της Epsilon net βελτίωσε αισθητά την εικόνα της σε άμυνα και επίθεση φτάνοντας στη νίκη που όμως «σημαδεύτηκε» από λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις, κυρίως στη 4η περίοδο με τις δυο τεχνικές ποινές στο πάγκο των Δημοσιογράφων.

Η Epsilon net προηγήθηκε 0-4 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όμως με ένα σερί 11-1 οι Δημοσιογράφοι προηγήθηκαν με 11-5, στηριζόμενοι κυρίως σε αυτό το διάστημα επιθετικά στους Αυγέρη και Δούγια. Η πρώτη περίοδος τελείωσε 13-7 με την ομάδα του Γιώργου Τραπεζανίδη να έχει μια εξαιρετική παρουσία αμυντικά στο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε οι «Ρεπόρτερς» κράτησαν την πρωτοπορία στο σκορ, με τον Παπασιώπη να αναλαμβάνει δράση πετυχαίνοντας πολύτιμους πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά Ευταξίας και Χριστοδουλάκης προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Με το επιμέρους 14-15 υπέρ της Epsilon net, οι Δημοσιογράφοι διατήρησαν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου 27-22 (+5).

pap mich dimosiografoi epsilon net 58 66

Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στην Epsilon net, όπου με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστή τον Μουτσιαρά κατάφερε να κάνει ένα σερί 15-22 και να προηγηθεί στο 30΄ με ένα καλάθι 42-44.

Στις αρχές της 4ης περιόδου στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν. Ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 46-46 οι γηπεδούχοι δέχτηκαν τεχνική ποινή για μια αλλαγή που όπως υποστήριξαν οι διαιτητές δεν έδωσαν εντολή να γίνει, ενώ ακολούθησε και μια δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στο πάγκο, τρία λεπτά πριν το τέλος και ενώ η Epsilon net είχε προηγηθεί με σκορ 51-58.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με νίκη της Epsilon net 66-58 επί των Δημοσιογράφων, που αμέσως μετά το τέλος του αγώνα εξέφρασαν τα παράπονα τους στους διαιτητές και θα το κάνουν με το πλέον επίσημο τρόπο προς την διοργανωτές του Εργατοϋπαλληλικού Πρωταθλήματος.

pagkos dimosiografoi epsilon net 58 66

Πρώτος σκόρερ από πλευράς των νικητών ήταν ο Μουτσιαράς με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ευταξίας με 12 πόντους.

Από τους «Ρεπόρτερς» διακρίθηκαν Αυγέρης και Παπασιώπης με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Δούγιας με 8 πόντους.

Επόμενος αγώνας για τους Δημοσιογράφους το ερχόμενο Σάββατο (07/11) με αντίπαλο την Ιθάκη, ενώ η Epsilon net θα αγωνιστεί με τον Ευθυμιάδη (07/11).

Διαιτητές: Σπανός-Πεχλιβάνης

Δεκάλεπτα: 13-07, 27-22, 42-44, 58-66

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ: (Τραπεζανίδης) Μιχαλίτσιος, Τσατσούλης 2, Παπασιώπης 22(1), Αυγέρης 23(2), Τρικαλιώτης 2, Δούγιας 8(1), Παραπονιάρης 1.

EPSILON NET: (Παρίτσης) Ευταξίας 12, Μαύρος, Μουτσιαράς 22(3), Τζουμελας 3(1), Ζαπρούλης, Κιοκπασόγλου, Γιουλέκας 10, Χριστοδουλάκης 6, Πετκούσης 3, Ιατρού 10, Μπίκος.