Έσπασε το αρνητικό σερί ο Προμηθέας!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Προμηθέα, που λύγισε την Μπουργκ (84-77) στην Πάτρα και επανήλθε στις νίκες μετά από 5 σερί ήττες στο EuroCup.

Στο 3-8 ανέβηκε η ομάδα του Ζούρου, που είχε κορυφαίους τους Χαντ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνη (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Ρέι (18 πόντοι, 4 ασίστ) και Σίμπσον (17 πόντοι με 5/6 τρίποντα).

Από την άλλη, οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 4-8, αν και υπερασπίστηκαν τη διαφορά με την οποία είχαν νικήσει τους Αχαιούς στον πρώτο γύρο. Διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους οι Γουίλιαμς (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σουλαϊμόν (15 πόντοι).

Το ματς
Με τους Αγραβάνη και Ρέι να εκτελούν, ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (12-5 στο 4’). Η απάντηση των Γάλλων ήρθε με επιμέρους σκορ 10-2, που τους έφερε μπροστά (14-15 στο 7’). Χαντ και Σίμπσον μπήκαν στην εξίσωση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με μικρό προβάδισμα (22-19).

Στην αφετηρία του 2ου δεκαλέπτου, η Μπουργκ πέρασε μπροστά (22-24), ωστόσο οι Αχαιοί έτρεξαν σερί 9-0 και το ανέτρεψαν εκ νέου (31-24 στο 15’). Ο Γουίλιαμς μείωσε σε απόσταση βολής (31-30), αλλά οι παίκτες του Ζούρου έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «αέρα» 5 πόντων (39-34).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ορθολογικές επιλογές στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και ανέκτησαν την πρωτοπορία (45-46 στο 25’). Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε διά χειρός Σίμπσον, που οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους 8-2 (53-48 στο 27’). Με τον Χαντ να προσφέρει έξτρα λύσεις, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα (60-55) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Από ‘κει και πέρα, είχαμε ματς για… γερά νεύρα στην 4η περίοδο, με τους Χαντ και Ρέι να οδηγούν τους Αχαιούς στο +7 (71-64 στο 36’). Ο Σουλαϊμόν κράτησε όρθια την Μπουργκ (76-71 στο 38’), αλλά ο Αγραβάνης πέτυχε μεγάλο τρίποντο κι έφερε την ομάδα του στο +8 (79-71). Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Γουίλιαμς, οι παίκτες του Ζούρου άντεξαν κι έφτασαν στο ροζ φύλλο (84-77).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77.