Έβαλε τη θηλιά στον Πανιώνιο ο εξαιρετικός ΠΑΟΚ – VIDEO

Ο Θοδωρής Ζάρας με 16 πόντους και 4/4 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 13 πόντους και 5 ασίστ. Ο Μαρκίθ Κάμινγκς με 25 πόντους ξεχώρισε από τους ηττημένους.

inner

Το ματς

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (6-8), ένα ξέσπασμα του Κάμινγκς οδήγησε τον Πανιώνιο σε ένα 10-0 (16-8). Τα δύο γρήγορα φάουλ από Κατσίβελη και Τζάκσον δεν βοήθησαν τον ΠΑΟΚ, που ωστόσο βρήκε τρόπο να πλησιάσει στους τέσσερις (18-14) αναγκάζοντας τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «κυανέρυθροι» δεν… συνήλθαν και οι φιλοξενούμενοι με Ζάρα και Τσόχλα ανέκτησαν το προβάδισμα (24-25) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε βρει εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση κι έχοντας 4/5 τρίποντα στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο έφτασε και στο +6 (31-37) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (34-39).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο. Με τον Γκος να παίρνει… μπρος και τον Μαργαρίτη να σκοράρει και να δημιουργεί ξέφυγε ακόμη περισσότερο (39-48) και στα μισά της τρίτης περιόδου έφτασε και στο +11 (39-50). Ο κάκιστος επιθετικά Πανιώνιος αδυνατούσε να βρει λύσεις και με τρίποντο του Ζάρα οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 45-58. Το τρίποντο του Μαργαρίτη έφερε τον ΠΑΟΚ και στο +18 (45-63) στα 8:40 πριν το τέλος με τους Νεοσμυρνιώτες να δείχνουν πελαγωμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν. Ο Ζάρας εκτόξευσε τη διαφορά στους είκοσι (48-68), μέχρι η πίεση των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή να φέρει ένα 6-0 (54-68) και να οδηγήσει τον Ηλία Παπαθεοδώρου σε τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να το παλεύουν και με τρίποντο του Κάμινγκς πλησίασαν στους δέκα (62-72) στα 2:46 πριν το τέλος, ωστόσο δεν υπήρξε συνέχεια και ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη δίχως να απειληθεί.

Δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81.