Εξπρές… Κουμπάν σάρωσε τη Νταρουσάφακα! VIDEO

Κορυφαίος των νικητών ο Ράντολφ με 18 πόντους (7/11 σουτ), από κοντά ο Σίγκλετον με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, όπως και ο Ντιλέινι με 16. Από πλευράς ηττημένων, 19 είχε ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Σκότι Ουιλμπέκιν, που με τα τρίποντά του στο νήμα περιόρισε τη «ζημιά».
Το ματς
Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 11-11 στο 7’ και την Νταρουσάφακα –προς στιγμήν- να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Με τον Σίγκλετον να «ζεσταίνεται» η Λοκομοτίβ ξέφυγε με 6 (17-11), αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -3 (19-16).
Σιγά-σιγά οι Ρώσοι πήραν τα πάνω τους, οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και αναμενόμενα λοιπόν η διαφορά… άνοιξε. Με τους Ζούμπκοφ και Μπίκοφ να προσφέρουν πολύτιμα λεπτά στην αναμέτρηση, η Λόκο έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, 31-21. Η Νταρουσάφακα έδειξε να βγάζει αντίδραση, μειώνοντας σε 31-26, αλλά… ως εκεί. Με τον Σίγκλετον να κάνει την αρχή, τον Ντιλέινι να βάζει το… λιθαράκι του και τον Ράντολφ να παίρνει «φωτιά», οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-2 και έκλεισαν το ημίχρονο με το… άνετο +16 (44-28), όντας το απόλυτο αφεντικό κόντρα στους Τούρκους που οτιδήποτε δοκίμαζαν, οδηγούσε σε… αδιέξοδο.
Με εννιά πόντους του Ράντολφ και μια ενδιάμεση «τζούρα» από Ντιλέινι, η Λοκομοτίβ Κούμπαν επωφελήθηκε στο έπακρον το… πόσο κακή ομάδα είναι η Νταρουσάφακα και «εξαφανίστηκε» στο σκορ, μετατρέποντας το 44-30 σε… 57-31! Τυπική διαδικασία τα τελευταία 13 λεπτά, με τους Τούρκους –χάρη στο καυτό χέρι του Ουιλμπέκιν- να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 1-10 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, να μειώνουν προς στιγμήν σε 61-50, αλλά να μην μπορούν να κάνουν το παραμικρό στη συνέχεια και τη διαφορά να… φεύγει ξανά για το τελικό και άνετο 82-58.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-28, 60-40, 82-58
Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 16 (2), Σίνγκλετον 11, Ράντολφ 18 (1), Ντρέιπερ, Κλαβέρ, Μπίκοφ 6 (2), Κολιούσκιν 3 (1), Βορόνοφ 14 (1), Ζούμπκοφ 4, Μπρόκχοφ 10 (2).
Νταρουσάφακα (Μαχμούτι): Ουίλμπεκιν 19 (4), Γιαγκμούρ, Ρέντινγκ, Ερντέν 9, Μαρκοϊσβίλι 4, Γκόρντον 3 (1), Σλότερ 5, Χαρανγκόντι 2, Μπιέλιτσα 5, Πρέλντζιτς 11 (1).