Η ΑΕΚ βρέθηκε μια ανάσα από το να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή στη Ρουμανία κόντρα στον…κακό της δαίμονα Κλουζ, ενώ η ομάδα του ΑΠΟΕΛ δέχτηκε τέσσερα(!) buzzer beaters και ηττήθηκε τελικά στην έδρα του με 70-71 από την Μινσκ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, αξιοσημείωτη η παρουσία των εκπροσώπων της Γαλλίας Ορτέζ, Γκραβελέν και Ναντέρ (μόνο η Σαλόν ηττήθηκε) οι οποίες συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στη διοργάνωση, ενώ τη νίκη πανηγύρισε και η Γκαζιαντέπ του Στέφανου Δέδα επί της KB Πέγια με 74-56.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες όπως έχουν πλέον διαμορφωθεί:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
Βρυξέλλες-Μπενφίκα 74-79 (Ντόου 16- Χόλις 17, Μοράις 16π,10ρ,7ασ)
Άλμπα Φέχερβαρ- Σαλόν 111-91 (22 Λόραντ, 22 Έντουαρντς- 18 Ρόμπερτσον)
Βαθμολογία: Άλμπα 5, Σαλόν 5, Μπενφίκα 5, Βρυξέλλες 3.
Επόμενη αγωνιστική: Σαλόν-Βρυξέλλες, Άλμπα-Μπενφίκα
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
Λίμπουργκ-Γκρεβελέν 95-98 (Τατλ 28π, 13ρ, 8ασ – Γκίμπσον 26)
Γκρόνινγκεν-Κόρμεντ 79-74 (Τζέτερ 24 – Λόβριτζ 13)
Βαθμολογία: Γκραβελέν 6, Γκρόνινγκεν 5, Κόρμεντ 4, Λίμπουργκ 3.
Επόμενη αγωνιστική: Λίμπουργκ-Κόρμεντ, Γκραβελέν-Γκρόνινγκεν
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ:
Τέλεκομ Βόννης – Μονς 77-75 (Τόμπσον 16 – Μαν 15)
Ρεπό: Σοντερτάλιε
Βαθμολογία: Τέλεκομ 4, Σοντερτάλιε 3, Μονς 2.
Επόμενη αγωνιστική: Μονς – Σοντερτάλιε
ΡΕΠΟ: Τέλεκομ Βόννης
Δ’ΟΜΙΛΟΣ:
Αντβέρπ – Ναντέρ 69-78 (Κόνγκερ 17 – Γουόρεν 19)
Σοπρόν – Πόρτο 75-72 (Σπίτσα 25 – Γουόσμπερν 17)
Βαθμολογία: Ναντέρ 6, Αντβερπ 5, Σοπρόν 4, Πόρτο 3
Επόμενη αγωνιστική: Αντβέρπ – Πόρτο, Ναντέρ – Σοπρόν
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
Ρέντβελ Γκάνερς – Ορτέζ 66-81 ( Τζάκσον 17, Γκούμπερμπαχ 13 – Λιούις 17, Κούπερ 12, 16ασ)
ΡΕΠΟ: Ταρτού
Βαθμολογία: Ορτέζ 4, Ρέντβελ Γκάνερς 3, Ταρτού 2.
Επόμενη αγωνιστική: Ρέντβελ Γκάνερς – Ταρτού
ΡΕΠΟ: Ορτέζ
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
Λουκόιλ – Πριέβιτζα 90 -75 ( Γκίμπσον 21 – Μάριτς 16)
Μπνέι Χερζλίγια – Στεάουα 90 – 85 ( Μασούρ 19 – Λονγκ 20)
Βαθμολογία: Λουκόιλ 6, Μπνέι 5, Πριέβιτζα 4, Στεάουα 3
Επόμενη αγωνιστική: Μπνέι – Λουκόιλ, Στεάουα – Πριέβιτζα
Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ
Γκαζιαντέπ – Πέγια 74 – 56 (Τσέρι 10π, 6ρ. , Ρούζιτς 16 – Ριντ 15)
Κλούζ – Πετρολίνα ΑΕΚ 65 – 63 (Αντάμοβιτς 14 – Πέτροβιτς 18)
Βαθμολογία: Κλουζ 6, Γκαζιαντέπ 5, Πέγια 4, ΑΕΚ 3
Επόμενη αγωνιστική: Γκαζιαντέπ – ΑΕΚ, Πέγια – Κλούζ
Η’ ΟΜΙΛΟΣ:
Ενισέι – Πρίστινα 102 – 101 ( Τέιλορ 21, Έλεγκαρ 19, 16ρ – Λόρενς 33, Χιντς 23)
Ντεμίρ – Ρίλσκι 92 – 70 ( Χέις 15 – Πάρκερ 18)
Βαθμολογία: Ενισέι 6, Ντεμίρ 5, Ρίλσκι 4, Πρίστινα 3
Επόμενη αγωνιστική: Πρίστινα – Ντεμίρ, Ενισέι – Ρίλσκι
Θ’ ΟΜΙΛΟΣ:
Βιτάουτας – Κάλεβ 104 – 61 (Λιπκεβίτσιους 23 – Βάχτερ 11)
ΡΕΠΟ: Τάργκου
Βαθμολογία: Βιτάουτας 4, Τάργκου 3, Κάλεβ 2.
Επόμενη αγωνιστική: Κάλεβ – Τάργκου
ΡΕΠΟ: Βιτάουτας
Ι’ ΟΜΙΛΟΣ:
Σιαουλάι – Παρντούμπιτσε 90 – 108 ( Εχόντας 24 – Μπαρνέτ 31)
ΑΠΟΕΛ – Τσμόκι Μινσκ 70 – 71 ( Ράιτ 16 – Γκρέι 17 )
Βαθμολογία: Τσμόκι Μινσκ 6, Παρντούμπιτσε 5, ΑΠΟΕΛ 4, Σιαουλάι 3
Επόμενη αγωνιστική: Σιαουλάι – Τσμόκι , ΑΠΟΕΛ – Παρντούμπιτσε