Final-4 Εφήβων ΕΚΑΣΘ: Με ανατροπή η ΔΕΚΑ τον ΠΑΟΚ

Υστερα από απίστευτο παιχνίδι η ΔΕΚΑ κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων που έχανε στο 28ο λεπτό και να πάρει τελικά τη δεύτερη νίκη της στον πρώτο αγώνα της δεύτερης μέρας του φάιναλ-φορ εφήβων της ΕΚΑΣΘ επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 76-74.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 5-0 και 7-2. Η ΔΕΚΑ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο τέταρτο λεπτό με 9-7 και με 15-7 λίγο αργότερα, ύστερα από σερί 13-0. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο καλάθι (21-19), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου που ολοκληρώθηκε με 24-20.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 27-26, όμως τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα η ομάδα του Ευόσμου ξαναπήρε διαφορά (39-30). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη για το πρώτο ημίχρονο και με σερί 9-0 ισοφάρισε τον αγώνα.

Η αρχή της τρίτης περιόδου ήταν ότι καλύτερο για τον «Δικέφαλο» που κατάφερε να προηγηθεί με 52-42 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και πήρε προβάδισμα 15 πόντων (62-47) στο 28ο λεπτό.

Η ΔΕΚΑ μείωσε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου σε 65-61, όμως ο Δικέφαλος με δύο άμεσα τρίποντα έκανε το 71-61. Νέο σερί για τη ΔΕΚΑ που με τρίποντο του Σαμοντούροβ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (71-70), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Νέο τρίποντο έδωσε διαφορά δύο πόντων μετά από ώρα στην ομάδα του Ευόσμου και στη συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλασσόταν με διαφορά ενός πόντου στην πρωτοπορία. Ο Σαμαντούροβ με δύο βολές έκανε το 75-74, ένα λεπτό πριν τη λήξη και στη συνέχεια είχαμε συνεχόμενα λάθη και από τις δύο ομάδες. Ο Καλατζής με μία βολή έγραψε το τελικό σκορ, καθώς ο ΠΑΟΚ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Δεκάλεπτα: 24-20, 40-39, 52-65, 76-74

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας-Καντερές

ΔΕΚΑ(Νικολαΐδης-Ντάγιος): Τζαμπαζλής 11(3), Τσιμερίκας Α., Λιοτόπουλος 20(3), Ιωαννιδης 8(2), Παλαμίδας, Σαμοντούροβ 22(2), Καλατζής 7(2), Καρυώτης 8.

ΠΑΟΚ (Τζιώρας-Σταυρόπουλος): Γκατζιούρας 8(1), Χαραλαμπίδης, Κωνσταντινίδης 24(4), Αχτσής, Καρπούζης 6(2), Καρυπίδης 5(1), Ταχυρίδης 16(2), Καλλιοντζής 13, Μουτίδης 2.

Πηγή: tsiotras.blogspot.gr