Φοβερό διπλό του ΠΑΟ στη Μόσχα!

Ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα από τον νεαρό φόργουορντ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, αλλά καθοριστική συμβολή στο ροζ φύλλο είχε ο αρχηγός του «τριφυλλιού», ο οποίος ισοφάρισε (89-89) στα 7,2’’ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ενώ έπαιξε και την άμυνα στον Τζέιμς στην τελευταία επίθεση των Ρώσων. Αναφορικά με τους αριθμούς του, ο Καλάθης είχε 22 πόντους, 17 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Με τον Ντίνο Μήτογλου να ξεκινά στην αρχική πεντάδα και να «καθαρίζει» όλα τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός απαντούσε στα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ και είχε ένα προβάδισμα (6-11) από νωρίς. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ιτούδη βρήκε ρυθμό με Χάκετ και Χάινς, με αποτέλεσμα να περάσει εκείνη μπροστά (12-11) και χάρη στον Ιταλό να πάει στο +4 (17-13), στο 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, μπήκε στην… εξίσωση και ο Τζέιμς, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι όχι μόνο να συντηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (22-17).

Με την επιστροφή του Μήτογλου στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 6-0 τον έφερε ξανά μπροστά (22-23). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, αφυπνίστηκε η ΤΣΣΚΑ ανεβάζοντας στροφές με Στρέλνιεκς, αλλά οι «πράσινοι» συνέχιζαν το ίδιο εντυπωσιακά στην επίθεση και έτσι έμεναν κοντά (34-34). Στα μισά, οι παίκτες του Πιτίνο έσφιξαν και αμυντικά, με τον Μήτογλου ξανά να φωνάζει «παρών» και παρέα με τον Τόμας να στέλνουν τον Παναθηναϊκό στο +7 (34-41), αλλά τα τρίποντα να φέρνουν τους γηπεδούχους στον πόντο (40-41). Ωστόσο, τα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στους φιλοξενούμενους, με τον Φριντέτ να τους στέλνει στα αποδυτήρια με το +4 (45-49).

Ο κυρίαρχος -και στις δύο πλευρές του παρκέ- Μήτογλου συνέχισε το ίδιο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό –με τη βοήθεια του Φριντέτ- στο +11 (47-58), το οποίο διατηρήθηκε (49-60), μέχρι το 24’. Εκεί, οι παίκτες του Πιτίνο έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους Χάκετ και Τζέιμς να παίρνουν «φωτιά» και να ρίχνουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (59-60), μέσα σε δύο λεπτά. Ο Καλάθης έδωσε «ανάσα» στο «τριφύλλι», αλλά οι Ρώσοι είχαν βρει ρυθμό και έτσι πέρασαν μπροστά (63-62), με τον Χάκετ να τους στέλνει στο +3 (69-66), στο 28’. Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Παναθηναϊκός έτρωγε… σίδερα στην άμυνα, μάζεψε τα ριμπάουντ και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο ισόπαλη 69-69.

Με πρωταγωνιστή τον Χάκετ, η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +4 (73-69), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να απαντά άμεσα με τον Παπαπέτρου για την ισοφάριση (75-75). Στη συνέχεια, κάποια λάθη των παικτών του Πιτίνο κόστισαν το -4 (79-75), το οποίο έμεινε μέχρι το 34’, αφού έγιναν εκατέρωθέν άστοχες επιθέσεις. Ο Παπαπέτρου έσπασε το… ρόδι για τους «πράσινους», αλλά ο Βοροντσέβιτς απάντησε με τρίποντο για το +5 (82-77) των Ρώσων. Τις λύσεις για το «τριφύλλι» έδωσε ο Παπαπέτρου, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (83-81), στο 36’, με τον Τζέιμς να στέλνει τη διαφορά στο +6 (87-81), αλλά το τρίποντο του Τζόνσον να κρατά τον Παναθηναϊκό στο ματς (87-84), στο 38’. Ακολούθησαν καλάθια των Χάινς και Παπαπέτρου (89-86), με τους «πράσινους» να βγάζουν απανωτές άμυνες και τον Καλάθη με τρίποντο να ισοφαρίζει (89-89), στα 7,2’’ πριν τη λήξη. Με την τρομερή άμυνα του Καλάθη, ο Τζέιμς υπέπεσε στο λάθος, με τον Μήτογλου να αστοχεί στα τελευταία 1,2’’ και έτσι το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Με τρίποντο του Τζόνσον ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την παράταση (89-92), με τον Τζέιμς να κάνει 1/3 βολές και τον Μήτογλου να τον στέλνει στο +4 (90-94). Η ΤΣΣΚΑ κρατούνταν με τις βολές, με τον Καλάθη να πετυχαίνει άλλη μία «βόμβα» από τα 7,5μ. για το +5 (92-97), στα μισά. Με τον Βοροντσέβιτς προσπάθησε να μείνει στο ματς η ΤΣΣΚΑ (95-98), αλλά εκεί «μίλησαν» οι Μήτογλου και Καλάθης για το +7 (95-102). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το «τριφύλλι» πήγαινε στη γραμμή και η ΤΣΣΚΑ κρατούνταν με τα τρίποντα (102-104). Στην τελευταία επίθεση, ο Φριντέτ σφράγισε τη νίκη με τις βολές, για το τελικό 102-106.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 κ.α., 102-106 παρ.