ΓΑΛΛΙΑ: Ο Μάικ Τζέιμς “έσωσε” τη Μονακό! VIDEO

Με τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει… φωτιά στο φινάλε, η Μονακό νίκησε στην παράταση 97-95 το Στρασβούργο και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των playoffs, στέλνοντάς την σε τρίτο και τελευταίο ματς στο Πριγκιπάτο.

Οι Μονεγάσκοι κυνηγούσαν στο σκορ για πάνω από τρία δεκάλεπτα, με τον Αμερικανό να βγαίνει μπροστά στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και να τους κρατά ζωντανούς, οδηγώντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (78-78).

Εκεί, ο Τζέιμς συνέχισε στον ίδιο «καυτό» ρυθμό, με τη Μονακό να ξεφεύγει στο +12 (81-93), στο 43’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να φέρουν το ματς στα ίσα (95-95), με τον Αμερικανό γκαρντ να μιλά ξανά στο τέλος και με δικό του καλάθι στα 0,4” να δίνει το ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Ο Τζέιμς τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, με τον Τόμας να είχε 20π. και τον Ντιαλό άλλους 17. Ο Πάρις Λι ήταν στα… ρηχά με μόλις 6π. και 1 ασίστ.

Από την ομάδα της Αλσατίας, ξεχώρισαν οι Ρόμπερσον και Νουά με 25π. και 17π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-44, 64-58, 78-78 κ.δ., 95-97 παρ.