ΓΑΛΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ: Δύσκολα η Μονακό, αποκλεισμός για Στρασμπούρ

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία του τριημέρου η Πο Ορτέζ επικράτησε της Παρί Λεβαλουά με 76-65. Παρόλο που και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και για ένα δεκάλεπτο εναλλάσσονταν στο σκορ, στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Πο Ορτέζ ανέβασαν ρυθμούς και τρέχοντας ένα επί μέρους σερί 24-10 κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη διαφορά που τους χάρισε τελικά τη νίκη. Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντι Τζέι Κούπερ, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Βιλερμπάν  κάνοντας ένα εξαιρετικό ξεκίνημα πήρε τη νίκη απέναντι στην Σαλόν/Σαονέ με 80-62. Οι νικητές μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι να πάρουν την πρόκριση καθώς κατάφεραν να επιβάλλουν από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό τους και όντας πολύ εύστοχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 30-13. Στη συνέχεια οι παίκτες της Σαλόν/Σαονέ προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρους τους σκορ αλλά ήταν πολύ δύσκολο. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικολά Λανγκ που είχε 11 πόντους και 1 ασίστ.

Η Ναντέρ δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στο Στρασβούργο με 77-71. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν μπάρα μπάρα, με τα πράγματα να αλλάζουν στο δεύτερο όπου το Στρασβούργο ανέβασε ρυθμούς και ξέφυγε στο σκορ. Παρόλα αυτά στην επανάληψη ήταν η σειρά της Ναντέρ να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Στην τελευταία περίοδο το Στρασβούργο προσπάθησε να επανέλθει όμως η διαφορά ήταν μεγάλη και δεν μπόρεσε να την καλύψει.

Νικήτρια του τελευταίου αγώνα της ημέρας ήταν η Μονακό, που επικράτησε δύσκολα της Γκραβελίν με 90-85. Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα της Μονακό, που κατάφερε να τρέξει, στο πρώτο δεκάλεπτο, ένα επί μέρους σερί 27-14, οι παίκτες της Γκραβελίν μπόρεσαν να βρουν τα πατήματά τους μέσα στο γήπεδο και να ροκανίσουν σιγά σιγά την διαφορά. 15” πριν το τέλος ο Κάιλ Γκίμπσον με τρίποντο μείωσε στους 3(88-85) για την Γκραβελίν, όμως η Μονακό αντέδρασε με ψυχραιμία και πανηγύρισε τη νίκη.