Η ΑΕΚ «κατάπιε» το Περιστέρι

Χαρακτηριστικό της κακής μέρας του Αργύρη Πεδουλάκη, ήταν ότι οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε τρίποντο μετά από 32’ στο ματς!

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στα πρώτα λεπτά (9-8), όμως η «Ένωση» με τα καλάθια των Μορέιρα, Γιάνκοβιτς και Μέικον, αύξησε την διαφορά στο +7 (17-10). Παρόλα αυτά το Περιστέρι, με Τζόουνς και ΜακΛιν ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 19-17.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα τελείως διαφορετικό έργο, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν πραγματικά περίπατο με τρομερό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα (13/19). Την στιγμή που το Περιστέρι φαινόταν αποπροσανατολισμένο, μη μπορώντας να αντιδράσει στον ρυθμό της ομάδας του Παπαθεοδώρου (44-28).

Η καθολική υπέροχη της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την διαφορά να συνεχίζει να αυξάνεται (67-42) και το Περιστέρι να είναι αποκαρδιωτικό. Παράλληλα ο Μέικον έδειξε ότι έχει μπει στο πνεύμα της ομάδας του, εμφανίζοντας εξαιρετικά στοιχεία στο παρκέ.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βοήθησε απλά την «Ένωση» να αυξήσει την διαφορά στο +32 (91-59), με τον Ρογκαβόπουλο να παίρνει χρόνο συμμετοχής, τον Μέικον να φτάνει τους 18 πόντους και το Περιστέρι να ευστοχεί για πρώτη φορά σε τρίποντο στο ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 44-27, 67-42, 91-59

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέικον 18 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 28:10), Ματσιούλις 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 4, Κίνγκσλεϊ 6 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιάνκοβιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κατσίβελης 3 (3/4 βολές), Χρυσικόπουλος 11 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζήσης 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 9 (3/4 τρίποντα), Σλότερ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10 (5/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Καράμπελας 2, ΜακΛίν 12 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τζόουνς 12 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γούνταρντ 11 (2/8 σουτ, 5/5 βολές), Μπουρούσης 5 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3, Γκουτιέρεζ 2 (1/5 σουτ, 3 ασίστ)

Πηγή: sport-fm.gr