Η Αυστραλία λύγισε και τη Σερβία! Με Μιλς έκανε το 2 στα 2…

Ο Μιλς ήταν εξαιρετικός και αυτή τη φορά (26π.), με τον Ντελαβέντοβα να κάνει εξίσου εντυπωσιακή εμφάνιση (23π., 13ασ.), με την ομάδα του Τζόρτζεβιτς να μένει από… καύσιμα στο φινάλε και να γνωρίζει την ήττα, παρά τους 25π. του Ραντούλιτσα και τους 17 του Τεόντοσιτς.

Από την αρχή το ματς… μύριζε ντέρμπι, με τους Αυστραλούς να ξεκινούν πιο δυνατά με τον Μιλς (11-19, 6:30”), αλλά τον Τεόντοσιτς να μειώνει σε απόσταση βολής στο φινάλε της πρώτης περιόδου (23-26, 10′).

Ο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ όχι μόνο σκόραρε, αλλά… τάιζε τον Ραντούλιτσα, ο οποίος ήταν σε τρελά κέφια στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σκόραρε 17 πόντους και φόρτωσε με τρία φάουλ τον Μπόγκουτ και δύο τον Μπέινς, με τη Σερβία να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 43-40.

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν το πάνω χέρι (49-42, 21′), διατηρώντας βραχεία κεφαλή ενόψει της τελευταίας περιόδου (63-62, 30′). Εκεί το ντέρμπι καλά κρατούσε, αλλά αρχικά ένα σερί 0-9 έδωσε προβάδισμα στην Αυστραλία (67-73, 34′), η οποία ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο τελευταίο δίλεπτο, όπου το 80-84 έγινε 80-95 χάρη σε σερί 11-0, που σφράγισε τη νίκη των «καγκουρό» και το 2Χ2, ενώ άφησε τη Σερβία στο 1-1 έπειτα από δύο αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-40, 63-62, 80-95.