Η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε και 1-0 η Άλμπα

Οι Γερμανοί ήταν σε εξαιρετική, επιθετικά, μέρα και είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, μέχρι οι Ισπανοί να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τέλος. Το 29-21 του δεκαλέπτου και το 59-43 του ημιχρόνου έδειχναν εύκολη επικράτηση της ομάδας του Αϊτο Ρενέσες. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +19 στην τρίτη περίοδο (77-58 στο 27′), πριν η Ανδόρα «μαζέψει» κάπως τη διαφορά στο τέλος της περιόδου (85-73).

Η Άλμπα μάλλον πίστεψε ότι το ματς είχε τελειώσει, αλλά οι μαχητικοί Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους. Μείωσαν σε 87-80 και μετά το 92-82 του 35′ εξαπέλυσαν την τελική αντεπίθεσή τους. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Αμπλίσι μείωσαν σε 95-92 στα 1′.43” πριν από το τέλος και το τρίποντο του Βιτάλι στα 47” έφερε το ματς στο καλάθι (99-97). Τη λύση για τους Γερμανούς έδωσε ο Μάρτιν Χέρμανσον, ο οποίος με καλάθι και φάουλ στα 27” έβαλε τις καρδιές των Γερμανών στις θέσεις τους.

Ο Λουκ Σίκμα με 20 πόντους και ο Πέιτον Σίβα (φωτό) με 18 ήταν οι κορυφαίοι της Άλμπα, ενώ την Ανδόρα των πέντε «διψήφιων», οδήγησε ο Ντέιβιντ Γέλινεκ με 16.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.