Η απογοήτευση έφερε κι άλλη ήττα – 16ες οι Νεάνιδες

Η Εθνική μας ομάδα έχει υποβιβαστεί και τυπικά από το Σάββατο (12/8), όταν και ηττήθηκε από την Λιθουανία με 96-57. Έτσι, η αναμέτρηση κόντρα στη Τουρκία δεν είχε αγωνιστικό ενδιαφέρον, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χάνει με 71-62 και να τερματίζει στην 16η θέση του Eurobasket U18.

Η Τουρκία μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 19-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο το σύνολο της Ελένης Καφαντάρη ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε το ματς στα ίσια (33-33) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι για την ΕΘνική Νεανίδων χάθηκε ουσιαστικά στη τρίτη περίοδο, όταν η Τουρκία «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 27-17 και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (70-50) στο 30ο λεπτό. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και τελικά ηττήθηκε με 71-62, τερματίζοντας στην 16η θέση του τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 19-14, 33-33, 60-50, 71-62