Η απόλυτη αιχμαλωσία του Ηρακλή, 60-77 το εκπληκτικό Λαύριο!

Ο Ηρακλής βίωσε την… απόλυτη αιχμαλωσία. Δεν είχε απαντήσεις απέναντι στην τρομερή σε ενέργεια ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Επιθετικά εγκλωβίστηκε και αναλώθηκε σε σωρεία άστοχων τριπόντων (10/31 και μόλις 9/19 δίποντα μαζί με 17 λάθη), ενώ στην άμυνα δεν κατάφερε να περιορίσει την έκρηξη των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (35-25).

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στο Λαύριο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν άλυτα προβλήματα στην άμυνα του Ηρακλή και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 14-21. Στη δεύτερη περίοδο με τον Κάρτερ να φτάνει τους 13 πόντους και τους φιλοξενούμενους να μετρούν 5/8 τρίποντα και 9 ασίστ, το σκορ έγινε 34-44.

Το Λαύριο συνέχισε να σκοράρει ακατάπαυστα και έμεινε μπροστά με 39-50. Ο Ντέιβις με δεύτερο τρίποντο έκανε το 39-53. Ο Ηρακλής ήταν τραγικός επιθετικά και ο Σαγκς έδωσε μια ανάσα (42-54), όμως η διαφορά ανέβηκε στους 15 (43-58). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 45-60.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (48-65). Η διαφορά δε μειώθηκε και το σκορ ήταν 53-70 στο 37’. Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να αντιδράσει, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 (53-74) και το Λαύριο έφτασε σε ακόμα μία εντυπωσιακή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77.