Η Αρμάνι έκοψε το σερί της Ρεάλ!

Με αυτόν τον τρόπο το ιταλικό κλαμπ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, ύστερα από δύο ήττες ανεβαίνοντας στο 10-7. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι γνώρισαν τη 2η φετινή τους ήττα από την Αρμάνι και πρώτη σε οκτώ εντός έδρας παιχνίδια που την αντιμετωπίζουν, έπεσαν στο 12-6 και στην 3η θέση. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο πρώην Μαδριλένος, Σέρχι Ροντρίγκεθ (17π., 3/4τρίπ.). Ενώ, για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζέισι Κάρολ (20π., 6/6δίπ., 2/5τρίπ), ο οποίος πήρε από το… χέρι την ομάδα του στην 3η περίοδο, χωρίς όμως να καταφέρει να την οδηγήσει στην ανατροπή. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ρεάλ πραγματοποίησε ο Άλεξ Τάιους, ο οποίος έμεινε στους τέσσερις πόντους σε 14′ συμμετοχής.

Το ματς

Ο Πάμπλο Λάσο επέλεξε στην αρχική 5άδα τους Αλοθέν, Αμπάλδε, Κοζέρ, Γκαρούμπα και Ταβάρες. Από την άλλη, η Αρμάνι ξεκίνησε με τους Ντιλέινι, Πάντερ, ΛεΝτέι, Μορασίνι, Ταρτσέφσκι. Το σκορ ήταν χαμηλό στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά σε αυτό (4-8 στο 5’). Ένα σερί 8-0 της Ρεάλ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους. Έκτοτε μέχρι και τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου τα δύο κλαμπ το πήγαιναν σχεδόν καλάθι-καλάθι (18-17).

Η 2η περίοδος άρχισε με τις τρεις εύστοχες βολές του Τόμκινς για το 21-17. Ωστόσο, η Αρμάνι απάντησε άμεσα και… πειστικά (σερί 8-0) διαμορφώνοντας το 21-25. Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση για τους Μαδριλένους ο Λαπροβίτολα, οποίος πέτυχε οκτώ πόντους έως το τέλος του δεκαλέπτου. Κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του, καθώς οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν σκορ από περισσότερους παίκτες. Κάτι που οδήγησε τις δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες (39-39) στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Η Αρμάνι μπήκε κάτι παραπάνω από φορτσάτη στο 2ο ημίχρονο και μέσω «ατσάλινης» άμυνας πήρε ρυθμό για να χτίσει ένα σερί 9-0 (39-48) σε τρία λεπτά. Σε περίπου 6μισι λεπτά η Ρεάλ είχε πετύχει μόλις δύο πόντους. Κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έφτασαν στο μεγαλύτερό τους προβάδισμα (+17, 41-58) 3’22’’ πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Διαφορά, η οποία ανάγκασε τους γηπεδούχους να σφίξουν και τη δική τους άμυνα και να μειώσουν σε 49-61 στο τέλος της περιόδου.

Και όμως ο Κάρολ μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο αποφασισμένος να οδηγήσει την ομάδα του σε μία εντυπωσιακή ανατροπή και με δώδεκα προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 67-62 έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Στο τελευταίο λεπτό υπήρξε μία ανταλλαγή… τριπόντων από τις δύο ομάδες, η Ρεάλ έφτασε κοντά στη μεγάλη ανατροπή, όμως η Αρμάνι έδειξε χαρακτήρα και έφτασε στη σημαντική για εκείνη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-39, 49-61, 76-80.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1/4 σουτ), Αμπάλντε 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Τάιους 4 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 8 (4 λάθη), Αλοθέν 5 (5 ασίστ), Ντεκ 6 (2/10 σουτ), Γκαρούμπα, Κάρολ 20 (6/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τόμπκικς 13 (7 ριμπάουντ), Τέιλορ.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 7 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντ, 2/2 βολές), ΛεΝτέι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μορασκίνι 2 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρολ 5, Ροντρίγκεθ 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταρζούσκι 8 (4/6 δίποντα), Τσιντσαρίνι, Ντιλέινι 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπρουκς 2, Χάινς 4, Ντατόμε 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ.

Πηγή: sport-fm.gr