Η Αρμάνι «πάτησε» την Μπάγερν

Οι παίκτες του Ετορε Μεσίνα έκαναν διάφορα σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν σε νταμπλ σκορ, ανεβάζοντας σταθερά τη διαφορά στη συνέχεια.

Πρωταγωνιστες για την Αρμάνι ήταν οι Ροντρίγκεθ με 14, Πάντερ με 12 και Μορασκίνι με 11 πόντους. Για τους Βαυαρούς, διασώθηκε ο Ρέινολντς με 12 πόντους.

Οι Πάντερ και ΛεΝτέι άρχισαν να σκοράρουν από παντού για την Αρμάνι και έφτασαν στο 16-2 κόντρα στην κακή άμυνα του Αντρέα Τρινκιέρι και φτάσαμε στο 20-10 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, η Μπάγερν δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, αφού ο Μπόλντγουιν ήταν υπερβολικά άστοχος και φτάσαμε στο 26-12 και στο +20, με πρωταγωνιστές τους Ροντρίγκεθ και Λεντέι, που έφεραν το 42-20 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, η Μπάγερν βρήκε κάποιες λύσεις επιθετικά και μείωσε στο -10 με τον Ρέινολντς να σκοράρει. Όμως, οι σαφώς περισσότερες λύσεις των παικτών του Ετορε Μεσίνα έφεραν το +28 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι συνέχισε να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι και διατήρησε σταθερά το +20, μη βρίσκοντας αντίσταση ποτέ από τους πρωταθλητές Γερμανίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 42-20, 63-35, 75-51

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 12 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), ΛεΝτέι 10 (2/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μορέτι 2, Μορασκίνι 11 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ταρζούσκι 4 (1/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιλίγκα 2, Τσιντσαρίνι, Ντιλέινι 8 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ, 3 λάθη), Χάινς 8 (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντατόμε 4 (1/4 σουτ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Τζορτζ, Μπάλντουιν 6 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Σίλι 3 (1/5 σουτ), Ρέινολντς 12 (5/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λούτσιτς, Φλακαντόρι 8 (2/7 σουτ), σίπσερ 3 (1/6 σουτ), Γκιστ 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζόνσον 3, Ραντόσεβιτς 4 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκραντ

Πηγή: sport-fm.gr