Η ΔΕΚΑ το σήκωσε και στο Πανελλήνιο Παίδων! VIDEO

Απίστευτη ΔΕΚΑ, πήρε και το Πανελλήνιο Παίδων, ενώ έχει πάρει ήδη και το Εφήβων!

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η ΔΕΚΑ επικράτησε με 81-74 του Προμηθέα Πάτρας και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή παίδων για φέτος.

Η ομάδα της Πάτρας με δύο τρίποντα από τους Βλάσση και Σοϊλεμετζίδη, προηγήθηκε με 6-2 στην αρχή του αγώνα. Η ΔΕΚΑ ισοφάρισε με βολές του Λιοτόπουλου, όμως ο Προμηθέας με σερί 4-0 πήρε πάλι μικρή διαφορά. Ο Πατρίκης έκανε το 14-14, 1:21 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ο Πούντος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς λίγο αργότερα.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (28-18) με τρίποντο του Σοϊλεμετζίδη, 5:18 πριν την ανάπαυλα. Η ΔΕΚΑ μείωσε άμεσα σε 28-23, αλλά οι Αχαιοί κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-26.

Στο 26ο λεπτό η ΔΕΚΑ, με βολή του Λιοτόπουλου, ύστερα από τεχνική ποινή, μείωσε σε 47-46,  όμως ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα το οποίο ανέβασε στους επτά πόντους στο τέλος της τρίτης και μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Η ομάδα του Ευόσμου ισοφάρισε σε 63-63 με βολή του Λιοτόπουλου και πέρασε με 69-68, 1:07 πριν τη λήξη με σουτ του Καπαγερόπουλου. Ο Λιοτόπουλος έκανε το 71-68, ενώ απέμειναν 28 δεύτερα. Ο Πρέκας με τρίποντο έκανε το 71-71, 6΄΄ και 7 δέκατα πριν το φινάλε και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Ο Σοϊλεμετζίδης έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 73-71 στον έξτρα χρόνο όμως Πατρίκης και Λιοτόπουλος με μία και δύο βολές έδωσαν την πρωτοπορία στη ΔΕΚΑ.  Ο τελευταίος έκανε το 76-73 λίγο αργότερα, ενώ πάλι ο ίδιος με μία βολή έδωσε προβάδισμα ασφαλείας τεσσάρων πόντων (77-73) στην ομάδα του που ήταν αρκετό για να πανηγυρίσουν τον τίτλο.

Δεκάλεπτα: 16-14, 26-35, 51-58, 71-71(κ.α.), 81-74

Διαιτητές: Γερακίνης-Χατζημπαλίδης

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Αμπαρκιόλας, Κουρουτζίδης, Μεσσηνιώτης 4, Στράντζαλης 2, Πατρίκης 19(23ρ.), Πασχαλίδης, Πούντος 12(2), Καπαγερόπουλος 4, Λιοτόπουλος 40(2τρ., 10ρ.).

Προμηθέας Πάτρας (Σκροπολίθας): Βλάσσης 23(5), Πρίφτι, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς, Ρουμελιώτης 5, Σοϊλεμετζίδης 19(2), Καούρης, Αποστόλου 4, Πρέκας 21(5), Χωματάς, Τσίρος 2.

*Στο ημίχρονο του μεγάλου τελικού η ΕΟΚ δια του μέλους του ΔΣ της, Δήμου Ντικούδη, τίμησε τον Αντώνη Μυριτζή, πρώην ομοσπονδιακό προπονητή και προπονητή των μικτών ομάδων της ΕΣΚΑΘ για την πολυετή προσφορά του.

Δηλώσεις

Ιωσήφ Νικολαΐδης (προπονητής ΔΕΚΑ): Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες που πήρανε μέρος στην τελική φάση και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Οσον αφορά το παιχνίδι, δεν ξεκινήσαμε όπως θέλαμε καθώς ήμασταν αρκετά υποτονικοί και οι αντίπαλοι βρίσκανε εύκολα σουτ ή ντράιβ στο καλάθι μας. Μόλις αλλάξαμε κάποια πράγματα στην άμυνα και γίναμε πιο επιθετικοί κάναμε κάποια στοπ και μας βοήθησαν να βρούμε καλύτερες επιθέσεις. Η χαρά είναι πολύ μεγάλη για όλη την ομάδα, για όλα τα μέλη της ακαδημίας ΔΕΚΑ. Είμαστε μια μεγάλη οικογένεια και θα συνεχίσουμε ακόμη πιο δυνατά με μεγαλύτερη αφοσίωση».

Λευτέρης Λιοτόπουλος (παίκτης ΔΕΚΑ): «Ηταν ένα πολύ απαιτητικό ματς. Καταφέραμε και το γυρίσαμε στο ημίχρονο και στη παράταση τα δώσαμε όλα για τη νίκη. Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για την αξιόλογη προσπάθειά του. Για τα τρόπαια που κατέκτησα δίνω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες και στους προπονητές μου γιατί χωρίς αυτούς δεν θα μπορούσα να καταφέρω τίποτα».

Πασχάλης Πασχαλίδης (παίκτης ΔΕΚΑ): «Ηταν μια πολύ ωραία εμπειρία. Μέσα από τις καθημερινές προπονήσεις, φθάσαμε ως εδώ. Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και στην παράταση ήμασταν καλύτεροι και επικρατήσαμε δίκαια».

Ανδρέας Πατρίκης (παίκτης ΔΕΚΑ): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που καταφέραμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Ηταν ένα πολύ δυνατό ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πίσω, όμως στο δεύτερο καταφέραμε και το γυρίσαμε».