Η Μακάμπι διέλυσε την Εφές μέσα στο σπίτι της και πάτησε οχτάδα

Μια φανταστική σε επίθεση και άμυνα Μακάμπι, διέλυσε με 86-64 την Εφές μέσα στην Κωνσταντινούπολη, πανηγυρίζοντας τη 15η νίκη της στην Ευρωλίγκα και ανεβαίνοντας στην πρώτη οχτάδα της βαθμολογίας!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μακάμπι να παίρνει προβάδισμα με 5-2 χάρη σε τρίποντο του Μπόλντγουιν, πριν ο Κοέν ευστοχήσει και εκείνος από μακριά, βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10-2. Με επτά συνεχόμενους πόντους του πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, οι Ισραηλινοί παρέμειναν μπροστά με 17-10, με τον Ντάνστον να μειώνει σε 13-17. Η Μακάμπι συνέχισε να… πυροβολεί έξω από την γραμμή του τριπόντου (6/7) φτιάχνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα και κλείνοντας την πρώτη περίοδο έχοντας σκοράρει 33 (!) πόντους (20-33).

Το δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε με τον Χίλιαρντ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο (20-36) και με τη Μακάμπι να σφίγγει την άμυνά της. Μην επιτρέποντας στην Εφές να σκοράρει ούτε πόντο για τέσσερα λεπτά! Έτσι, προηγήθηκε με +25 (20-45) στη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης, ενώ η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια με τεράστιο προβάδισμα 21 πόντων (33-54), έχοντας 10/14 τρίποντα και παίζοντας φανταστικό μπάσκετ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κλάιμπερν να σκοράρει τους πρώτους του πόντους την βραδιά και τη Μακάμπι να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα, δίνοντας ελπίδες στην Εφές. Ο Λορέντζο Μπράουν σκόραρε το 13ο τρίποντο της ομάδας του στην αναμέτρηση, για το 41-65, ενώ η Μακάμπι διατήρησε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (48-68).

Με τον Κλάιμπερν να ξεκινάει… καυτός την τέταρτη περίοδο, η Εφές προσπάθησε να ψάξει τη μεγάλη ανατροπή και κατάφερε να μειώσει μέχρι και το -12 (60 72), όμως ο Λορέντζο Μπράουν απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα για το 60-79, φτάνοντας τους 11 προσωπικούς πόντους και βάζοντας… ταφόπλακα στα όνειρα των αντιπάλων του. Σε εκείνο το σημείο η Εφές συμφιλιώθηκε με την ιδέα της ήττας, με τη Μακάμπι να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη με το τελικό 64-86!

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 33-54, 48-68, 64-86