Η Μακάμπι «σκόρπισε» την Γκραν Κανάρια

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κυρίαρχος σε όλο τον αγώνα και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους αδιάφορους Ισπανούς. Την οδήγησε στο σκοράρισμα ο Άλεξ Τάιους (20π.), ενώ ο Έλληνας κόουτς έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Η Μακάμπι πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 21-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη, όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά το αύξησε (με τον πρώην παίκτη του Άρη, Τζέικ Κοέν, να δίνει λύσεις) και έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους (39-21στο 17’). Το ημίχρονο έληξε 48-30 με τον Ουίλμπεκιν να μετρά 12 πόντους και τον Τάιους 11, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν 12/35 σουτ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (55-33) και τίποτα δεν έδειχνε ότι μπορεί να την απειλήσει.  Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 64-45. Στην 4η περίοδο, η Μακάμπι ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, συνεχίζοντας να παίζει πολύ καλή άμυνα

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 48-30, 64-45, 90-55.