Η Βιλερμπάν “σκότωσε” κι άλλο “θηρίο”! VIDEO

Η Βιλερμπάν πανηγύρισε τεράστια εντός έδρας νίκη επί της πανίσχυρης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας σε ένα πραγματικό ντέρμπι με 70-68 στο «Αστρομπάλ» για την 6η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, μετά τη νίκη επί της Εφές νωρίτερα στη σεζόν «σκότωσε» ακόμα ένα μεγαθήριο της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ κυριάρχησε πλήρως στον τομέα των ριμπάουντ (49-32), έχοντας μάλιστα 17 επιθετικά. Ωστόσο, στο τέλος χρειάστηκε ένα φλότερ του Οκόμπο για να κάνει το 70-67, κλειδώνοντας ουσιαστικά με αυτό το καλάθι την τέταρτη νίκη της σεζόν.

Κορυφαίοι για τους Γάλλους οι Φαλ (12 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Οκόμπο (14πόντους, 4 ριμπάουντ), ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Λάιτιμε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τους Ρώσους, ο Ντάνιελ Χάκετ βρέθηκε σε εξαιρετική εκτελεστική βραδιά με 16 πόντους, ωστόσο η εμφάνισή του δεν έφτασε. Σε κάκιστο βράδυ Κλάιμπερν και Σβεντ με 4 (2/11 σουτ) και 10 πόντους (4/11 σουτ) αντίστοιχα.

Το ματς:

Ονειρικό ξεκίνημα για τη Βιλερμπάν στο παιχνίδι, με Λάιτι να βρίσκεται στη ζώνη του «λυκόφωτος» και με οκτώ μαζεμένους πόντους να κάνει το 8-0 στο 2′! Οι Ρώσοι ήταν μπλοκαρισμένοι σε άμυνα και επίθεση, μη μπορώντας να διαχειριστούν την κατάσταση. Ο Φαλ πήρε τη σκυτάλη από τον Λάιτι και με δέκα πόντους μέσα σε ένα τετράλεπτο (!), οι Γάλλοι έφτασαν μέχρι και το +18 (23-5 στο 7′). Χάκετ και Σβεντ έδωσαν μικρές «ανάσες» στο σκοράρισμα για τους Ρώσους, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -13 (26-13).

Όσο παιρνούσε η ώρα, η ΤΣΚΚΑ έδειξε να συνέρχεται από το «σοκ», αρχίζοντας να ανεβάζει στροφές σε άμυνα και επίθεση. Η σκληρή άμυνα που επέλεξε να παίξει ο Δημήτρης Ιτούδης έφερε αποτελέσματα που χάρη σε ένα σερί 11-3 η διαφορά κατέβηκε στους 5 για το 29-24 στο 16′, με τους Γάλλους πάντως να βρίσκουν στη συνέχεια λύσεις στο σκοράρισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με ένα +9 (39-30).

Η αντεπίθεση των Ρώσων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με μπροστάρη τον εξαιρετικό σήμερα Ντάνιελ Χάκετ μείωσαν στο καλάθι (43-41 στο 24′), ενώ λίγο αργότερα με δίποντο του Μπόλομποϊ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (49-50 στο 27′). Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την πλευρά των φιλοξενούμενων οι οποίοι έκλεισαν την περίοδο με +3 (53-56).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να είναι μεν μπροστά στο σκορ αλλά να αδυνατεί να πάρει ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας, φτάνοντας μόνο μέχρι το +4 στο 36′ για το 66-62. Η Βιλερμπάν πάντως δεν είχε πει την τελευταία της… κουβέντα και χάρη στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε στα τελευταία λεπτά έτρεξε ένα 7-0 σερί περνώντας μπροστά με τρεις πόντους 12” πριν το τέλος (70-67).

Στο τέλος ο Κλάιμπερν είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη, όμως το τρίποντό του δεν βρήκε στόχο με τη Βιλερμπάν να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη με 70-68!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 39-30, 53-56, 70-68