Η Ζαλγκίρις λύγισε τη Μακάμπι

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν σε εκπληκτική μέρα τον Λούκας Λεκαβίτσιους με 23 πόντους (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), βασίστηκαν στην καλή τους άμυνα από τα τέλη της 3ης περιόδου (σε συνάρτηση και με την αστοχία των Ισραηλινών), η οποία αντικατοπτρίστηκε σε ένα υπέρ τους σερί 18-0. Έτσι, πλέον, έχουν ρεκόρ 5Ν-12Η.

Από την άλλη, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος είδε την ομάδα του να αποδίδει όπως ξέρει μόλις για τις δυόμιση πρώτες περιόδους, είχε σε καλή μέρα μόνο τους Τζέικ Κοέν (20 π.) και Τάιλερ Ντόρσεϊ (18 π.). Η Μακάμπι συνεχίζει μεν εντός τετράδας, αλλά μετά και από την εκτός έδρας ήττα από την Ανατολού Εφές (99-79) έχει ρεκόρ 11Ν-6Η. Ταυτόχρονα, είδε τους Άαρον Τζάκσον και Τζέιλεν Ρέινολντς να πραγματοποιούν το ντεμπούτο τους, τη στιγμή που οι Χάντερ και Γουίλμπεκιν έμειναν τελευταία στιγμή εκτός αποστολής, εξαιτίας τραυματισμών.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέλεξε για την αρχική του πεντάδα τους Ουόλκαπ, Ρίβερς, Γιανκούνας, Γκέμπεν και Ουλανόβας. Από την άλλη, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άρχισε με τους Έισι, Καλοϊάρο, Ντόρσεϊ, Τζέικ Κοέν και Ζούσμαν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, απειλώντας κυρίως από τα 6.75 και με κορυφαίο τον Κοέν κατάφεραν να πάρουν εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα. Αν και αυτό έφτασε μέχρι και το +8, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήγε στο δεύτερο δεκάλεπτο ούσα πίσω στο σκορ τέσσερις πόντους (17-21).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι… φωνές του τεχνικού των γηπεδούχων έπιασαν τόπο. Οι Μιλάκνις (γκολ-φάουλ) και Ουλανόβας (εύστοχο τρίποντο) ισοφάρισαν σε 23-23 στο 7’49’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να έρθει ο Λεκαβίτσιους λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να βάλει μπροστά (25-23) τη Ζαλγκίρις.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ξαναπήραν μπρος οι Ισραηλινοί, οι οποίοι έτρεξαν σερί έντεκα πόντων για να διαμορφώσουν το 25-34. Το ημίχρονο έκλεισε με σερί τεσσάρων πόντων από πλευράς Λιθουανών, για να πάνε οι δύο ομάδες, οι οποίες υπέπεσαν αμφότερες σε αρκετά λάθη (οκτώ και εννιά, αντίστοιχα μέχρι εκείνο το σημείο), στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-34.

Τα… σερί συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Μακάμπι έτρεξε στο ξεκίνημα του ένα υπέρ της 10-0 (χάρη στους εξαιρετικούς Κοέν και Ντόρσεϊ), για να απαντήσει η Ζαλγκίρις με τους Λεκαβίτσιους (τρίποντο) και Χέιζ, μειώνοντας σε 34-44 6’48’’ πριν την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τη διαφορά στους έντεκα (42-53), ξεκίνησε η… αντεπίθεση των Λιθουανών, οι οποίοι όντας τρομερά βελτιωμένοι αμυντικά (εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των αντίπαλών τους) και με μπροστάρηδες τους Λεκαβίτσιους και Ρίβερς έτρεξαν ένα 11-0 ισοφαρίζοντας σε 53-53, σκορ με το οποίο πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Συνεχίζοντας το αμυντικό της ρεσιτάλ και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, η Ζαλγκίρις διεύρυνε το σερί της στο 18-0! Ο Λεκαβίτσιους είχε πάρει… φωτιά για τα καλά και ευστοχώντας στο τρίτο του (στα τέσσερα) τρίποντο -φτάνοντας παράλληλα τους 17 πόντους- έγραψε το 60-53 για την ομάδα του.

Έπρεπε να περάσουν περίπου 5μισι αγωνιστικά λεπτά, προκειμένου να σκοράρει εκ νέου στο παιχνίδι η Μακάμπι και το έκανε με τον Κοέν, ο οποίος μείωσε σε 61-55 στο 6’59’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Μετέπειτα, ακολούθησαν άλλοι τέσσερις πόντοι του ίδιου παίκτη για το 61-59, με ένα σουτ του Ρίβερς από τα 6.75 να βάλει και πάλι «φωτιά» στη «Ζαλγκίριο Αρίνα».

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μείωσε στον ένα πόντο στο 4’21’’, μέσω τεσσάρων εύστοχων βολών, για να έρθει και πάλι ο Λεκαβίτσιους να ευστοχήσει σουτ για τρεις. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να «χτίσει» πάνω σε αυτή τη διαφορά και έτσι έφτασε στη 2η συνεχόμενη νίκη της στη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-34, 53-53, 73-68.

Zαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 5, Ρίβερς 7, Λεκαβίτσιους 23 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές), Χέιζ 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 10, Γκέμπεν 6, ΛεΝτέι 10, Λαντέιλ, Ουλανόβας 10.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9, Έισι 5, Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 3, Αβντίγια 2, Τζάκσον 2, Ντόρσεϊ 18, Τζέικ Κοέν 20, Ζούσμαν 5.

Πηγή: sport-fm.gr