Ηφαιστος-ΠΑΟΚ 77-69… Πνίγηκε στην 4η περίοδο

Αυτό έπαιξε ρόλο στην τραγική 4η περίοδο, στην οποία ο ΠΑΟΚ πέτυχε 2 πόντους στο πρώτο της 7λεπτο απέναντι στην σκληρή άμυνα των γηπεδούχων που πέτυχαν 10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Αν προσθέσει κάποιος και την απελπιστική παρουσία των Μπράουν (ίσως και λόγω του τραυματισμού τόσων ημερών), Μπεστ, Τσόχλα, δεν ήθελε και πολύ… Έστω και αν η αμυντική εικόνα ήταν καλύτερη, έστω και αν ο ΠΑΟΚ πήρε 18 ριμπάουντ παραπάνω (20 επιθετικά) αλλά (χωρίς Σμιθ) ήταν τραγικός στα τρίποντα (4/27), ενώ έκανε και 15 λάθη για τις 8 ασίστ της κακής δημιουργίας…

Με καλές άμυνες κοντά στο καλάθι, με τρίποντα (4/5) εκτός λογικής και με κυριαρχία στα ριμπάουντ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-22 (7.30). Με την είσοδο των Ουίλιαμς, Ρετ απέκτησε καλύτερη ισοροπία, έκανε πάρτι στα ριμπάουντ, απείλησε και μέσα από το καλάθι, δεν είχε κανένα πρόβλημα στο δικό του καλάθι και πέρασε 25-34 (15΄) με +9 ριμπάουντ και αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 9/20 εντός πεδιάς.

Τα μηνύματα όμως τα είχαν στείλει… Η περιφερειακή άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν κακή, οι Θεσσαλονικείς κόλησαν με την επιθετική άμυνα του Ηφαίστου (σταμάτησε να περνά η μπάλα κοντά στο καλάθι) και η ομάδα του Μανωλόπουλου με 10/18 (!) τρίποντα (από το καλό πάσινγκ γκέιμ, αφού ήταν κακοί ανασταλτικά Σόρτερ, Τσόχλας, Μπράουν) έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 41-40. Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε +13 ριμπάουντ, +4 λάθη και 12/21 σουτ (4/12τρ) κόντρα στα 15/30 των γηπεδούχων (5/12δ).

H αρχή της 3ης περιόδου επιφύλασσε έναν απελπιστικό ΠΑΟΚ. Κακές αποφάσεις, έλλειψη ομαδικότητας, καμμιά αντίδραση στο γεμάτο ενέργεια (και σκληρό…) παιχνίδι των γηπεδούχων και… 49-41 (22.30). Εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με βάση την άμυνα. Ο Σχίζας έσβησε τον Σμιθ, οι γηπεδούχοι λειτουργούσαν με αφέλεια, ο Δικέφαλος με τον Σόρτερ αιχμή του δόρατος βρήκε σκορ και με 0-10 σερί… 49-51 (25.30). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 51-54, αλλά οι “γκρι” άρχισαν να κλείνουν μάτια, ο Μπράουν έδειχνε σε άλλο γήπεδο, η ισοροπία χάλασε και πάλι και το ντέρμπι στο ζενίθ… Το σκορ ήταν 55-56 (30΄) με τον Δικέφαλο να έχει +19 ριμπάουντ, +7 λάθη, +9 βολές και 4/15 τρίποντα… Ο Ήφαιστος όμως δεν βρήκε ούτε ένα τρίποντο στην 3η περίοδο…

Η έμπνευση του Μέξα να αρχίσει με τον Τσόχλα στην 4η περίοδο ήταν καταστροφική. Δύο λάθη παιδικά ο 37χρονος στην πίεση, τον μιμήθηκε όμως και ο Μπράουν (τραγικός) σε άμυνα και επίθεση και… 64-56 (34′), με τον Δικέφαλο να τα… σπάει έξω από τα 6.75 (4/20 στο 35΄) αρνούμενος να παίξει μέσα στην ρακέτα. Και ενώ οι δύο ομάδεςε συναγωνίζονταν στην ανοησία εντός παρκέ (απελπιστική εμφάνιση ο ΠΑΟΚ), ήρθε ο Σταμάτης με ένα τρίποντο να κάνει το 67-58 (37΄) και εκεί να τελειώσουν όλα.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69

Ήφαιστος (17/29δ, 12/29τρ, 7/17β, 33ρ, 13ασ, 8κλ, 10λ): Τέρνερ 16 (3/4δ, 2/5τρ), Σταμάτης 11 (3/4τρ), Έβανς 10 (2/8β, 14ρ), Σμιθ 12 (2/4τρ, 4ασ), Πελεκάνος 8, Τσαϊρέλης 2, Γκίλμπερτ 3, Χαριτόπουλος 9 (3/5τρ), Μούρτος 2, Χάμοντς 3

ΠΑΟΚ (20/44δ, 4/27τρ, 17/21β, 51ρ, 8ασ, 5κλ, 15λ): Ρετ 4, Σχίζας 6 (6ρ, 3ασ), Μπράουν 11 (3/18σ, 5λ), Τσόχλας 3, Χατζηνικόλας 8, Μαργαρίτης 7 (2/7σ, 11ρ), Μπεστ (0/5τρ), Ουίλιαμς 10 (5/9δ, 9ρ), Σόρτερ 20 (6/16σ, 6ρ), Σαρικόπουλος