Ιστορική νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού στην Ευρώπη!

Ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο 4ο λεπτό προηγήθηκε με 0-8. Η Μίσκολτς όμως δεν άργησε να αντιδράσει και έβδομο λεπτό ισοφάρισε σε 10-10 αλλά οι «ερυθρόλευκες» στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν πάρει μικρό προβάδισμα με 13-16. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη μπήκε «ζεστή» και στην δεύτερη περίοδο και στο 12’ προηγήθηκε με 15-21. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να διευρύνει όμως την διαφορά και οι γηπεδούχες στο 15’ πέρασαν μπροστά με 23-21 και από εκεί κι έπειτα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται στο ημίχρονο με 30-32.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 25ο λεπτό η Μίσκολτς πήρε μικρό προβάδισμα με 42-38 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 28’ ισοφάρισε σε 45-45 ενώ με τρίποντο της Χαλιβέρα, στο 30’ πέρασε μπροστά με 45-48. Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα «θρίλερ» και στην τέταρτη περίοδο, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 52-55 στο 36’. Στα 18’’ πριν από την λήξη, η Τζόνσον με 2/2 βολές έκανε το 60-61 για τον Ολυμπιακό, η Χατζηνικολάου έκλεψε τη μπάλα αλλά οι χαμένες της βολές δεν στοίχησαν στην ελληνική ομάδα, η οποία τελικά πανηγύρισε την σπουδαία νίκη!

Δεκάλεπτα: 13-16, 30-32, 45-48, 60-61

Μίσκολτς (Λόπεζ): Τόμλινσον 11 (1 τρίπ., 13 ριμπ.), Χόρβατ, Αντάμετζ 2, Τσανκ 9 (3), Ουόρεν 3 (1), Γιοβάνοβιτς Τ. 16 (11 ριμπ.), Ρασίντ 17 (2), Σέκτσι 2.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 13, Μάλτση 3, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 9 (13 ριμπ.), Γιοβάνοβιτς 3, Μπαρτόνοβα 1, Καλτσίδου 8 (2), Δημητράκου 3, Κάιζερ 14.