ΙΤΑΛΙΑ: Εύκολο 2-0 η Αρμάνι! VIDEO

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του και στο φινάλε της περιόδου η Ρέτζιο Εμίλια ήταν μπροστά με 1 μόλις πόντο (23-24). Ομαλά ξεκίνησε και η επόμενη περίοδος με την Μιλάνο πάντως να είναι ελαφρώς καλύτερη επιθετικά. Σκόραρε 28 πόντους με πρωτεργάτη τον Καλνιέτις και στο ημίχρονο είχε αποκτήσει το προβάδισμα (51-45).

Στην επανάληψη πάντως η ισορροπία επήλθε γρήγορα, αφού και ο ρυθμός έπεφτε σταδιακά. Οι δύο ομάδες δεν πέρασαν τους 20 πόντους (18 η Μιλάνο, 17 η Ρέτζιο Εμίλια) και στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 69-62. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν «παράσταση για ένα ρόλο» αφού η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ. Με επιμέρους 25-11 έφερε τη διαφορά στο +21 (94-73) και πήρε τη νίκη κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Πέντε παίκτες της Αρμάνι Μιλάνο είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Στους 23 σταμάτησε ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, στους 19 ο Ρακίμ Σάντερς και στους 14 ο Ρεϊμάντας Καλνιέτις (6ρ). Επίσης, Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ (6α) πέτυχε 12 και ο Κρούνισλαβ Σιμόν 10.

Ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε πέτυχε 20 πόντους για την Ρέτζιο Εμίλια, με τον Αντρέα Ντε Νίκολαο να προσθέτει 12.

Δεκάλεπτα: 23-24, 51-45, 69-62, 94-73.