Ήττα από τη Ρωσία για την U19

Αύριο οι ομάδες έχει ρεπό και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιστρέφει στο παρκέ μεθαύριο (2/7, 20.30) οπότε και θα αναμετρηθεί με την Αργεντινή.

Μπορεί τα πρώτα βήματα να ήταν καλά για την ελληνική ομάδα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το 1-4 (2’) έγινε 5-6 (4’20’’) και από εκεί και πέρα η Ρωσία κυριάρχησε απόλυτα για να φτάσει με ένα 14-0 στο 19-6 (5’35’’΄) και λίγο αργότερα στο 27-9 (7’10’’). Ο Εβγκένι Πασούτιν είδε τους παίκτες του να σουτάρουν με το εντυπωσιακό 10/11 εντός πεδιάς, ενώ στο στο πρώτο εξάλεπτο η Ελλάδα μετρούσε ήδη τέσσερα λάθη. Η διαφορά έφτασε στο +19 (31-12, 9’30’’) με την πρώτη περίοδο πριν έρθει η απάντηση με καλύτερη άμυνα και μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα για το 31-20 (11’) με τους Κολοβέρο, Αρνόκουρο και Ρογκαβόπουλο σε πρώτο πλάνο.

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει και το αποτέλεσμα ήταν να μειώσει ως τους επτά πόντους (34-27, 14’). Η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε το οποιοδήποτε λάθος της ελληνικής άμυνας, πήγε και πάλι πιο δυνατά στο ριμπάουντ, πήρε πόντους από τη γραμμή (9/14), έφτασε στο +16 (49-33, 19’27’’) και στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου και στο +18 (62-44, 27’).

Η προσπάθεια συνεχίστηκε και η διαφορά έπεσε στους επτά (62-55, 31’14’’), η διαφορά πήρε διψήφια τιμή και πάλι πριν πέσει στους εννέα δύο λεπτά πριν το φινάλε (78-69). Η προσπάθεια συνεχίστηκε, αλλά η Ρωσία πήρε τη νίκη, η οποία σφραγίστηκε με το τελικό 83-75.

Διαιτητές: Λοκατέλι (Βραζιλία), Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Ντομίνγκεζ Βιβερός (Μεξικό)

Δεκάλεπτα: 31-15, 49-34, 62-48, 83-75

Πηγή: basket.gr