Ήττα στο Αβελίνο, το μυαλό στον… Λάσκαρη!

Το τελευταίο ίσως που απασχολεί αυτή τη στιγμή τους φίλους του μπασκετικού Άρη είναι το αν θα κέρδιζε μέσα στο Αβελίνο, καθώς η βιοσιμότητα της ομάδας παραμένει… ερωτηματικό. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πάλεψε, αλλά έδειξε ξανά τις γνωστές της αδυναμίες, με λάθη στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση. Πλέον το ενδιαφέρον για τους “κιτρινόμαυρους” στρέφεται στο ελληνικό πρωτάθλημα, εκεί όπου οι νίκες είναι απαραίτητες! Ήταν η 9η ήττα των “κιτρινόμαυρων” σε 13 αγώνες…

Ο αγώνας

Η Αβελίνο προηγήθηκε με 12-7 παίζοντας στο γνώριμο στιλ των Ιταλικών ομάδων, αλλά ο Άρης με Μπελ και Μποχωρίδη, που ξεκίνησε “ζεστός΄”, πέρασε μπροστά με 12-13. Παρόμοια εξέλιξη και με τον Μάρας για το 19-21 (7΄), που πέτυχε δύο σερί και μετά συνέχισε και με… δίποντα. Με δικό του σουτ έγινε το 19-25 στο 9′ και ο Άρης ολοκλήρωσε προηγούμενος το πρώτο δεκάλεπτο με 21-25 με 12 πόντους του Μαυροβούνιου…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιταλοί μείωσαν με τρίποντο του Φιλόι σε 24-25 και πέρασαν μπροστά με τον θηριωδη Εντιαγέ με 28-25. Λίγο μετά ο Πουλιανίτης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Φιτιπάλντο και η μία βολή του και κάρφωμα του Ουέλς έγινε το 31-25, με τον Άρη να μένει άποντος στα πρώτα τριάμιση λεπτά. Η κυριαρχία του Εντιαγέ στις δύο ρακέτες έφερε το 36-29 και με καλάθι του Ριτς το 38-29. Η κακή παρουσία του Άρη σε άμυνα και επίθεση έφερε το 41-31 στο 18΄ για να λήξει το ημίχρονο 43-33 με τους Ιταλούς να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Ουέλς μπροστάρη προηγήθηκαν με 47-35 και 49-38. Ο Ντουβιέ με τρίποντο μείωσε σε 49-41 και με δίποντο, λίγο μετά μείωσε σε 52-45. Ο Σκραμπ έκανε το 55-45 αλλά ο Ντουβιέ με νέο τρίποντο μείωσε κι άλλο σε 55-50, στο 28΄. Οι Ιταλοί όμως “απάντησαν” με δικά τους τρίποντα, από Φιτιπάλντο και Ριτς (61-50) για να “κλείσουν” την περίοδο προηγούμενοι με 63-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” πάλεψαν να μειώσουν, έφτασαν στο 63-55 στο 32΄ με τον Μποχωρίδη και στο 65-60, αλλά δεν είχαν διάρκεια. Προσπαθούσαν, έφτασαν στο 71-64, αλλά στα κρίσιμα σουτ ήταν άστοχοι και η Αβελίνο με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κρατούσε τη διαφορά υπέρ της (74-64 και 77-66 στο 37′). Εκεί ήρθε μια τεχνική ποινή στον Παναγιώτη Γιαννάκη, που ήταν εκνευρισμένος απ’ τη διαιτησία, με τους Ιταλούς να κρατούν τελικά τη νίκη με 79-66.

Δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66