Κατάρρευση για τον Παναθηναϊκό στο Μιλάνο! VIDEO

Ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο ήταν ο Παναθηναϊκός στο Μιλάνο, καθώς στο δεύτερο έμεινε στα… αποδυτήρια και ηττήθηκε με το βαρύ 75-54 από την Αρμάνι.

Η ομάδα του Πρίφτη επέτρεψε σερί 12-0 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου στους Ιταλούς, οι οποίοι από εκείνο το σημείο και έπειτα είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και δεν κοίταξαν ξανά… πίσω. Έτσι, οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 4-11, ενώ από την άλλη η ομάδα του Μεσίνα πήγε στο 10-5.

Κορυφαίος της Αρμάνι ο Χολ με 19 πόντους, με τον Χάινς να προσθέτει άλλους 14π.

Από το «τριφύλλι», ξεχώρισε ο Μέικον, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός διψήφιος με 14π.

Το ματς
Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Παπαπέτρου, Μέικον και Σαντ-Ρος ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Πολύ επιθετικό πρώτο πεντάλεπτο και από τις δύο ομάδες, με τον Μέικον να παίζει σχεδόν… μόνος του απέναντι στην άμυνα της Αρμάνι, για το 13-13. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατακόρυφα, με αστοχία και λάθη από τους δύο. Ο Ντάνιελς… έσπασε το ρόδι με δικό του καλάθι, αλλά με την «πράσινη» άμυνα να «μπλοκάρει» τους Ιταλούς και τα τρίποντα των Κασελάκη και Μποχωρίδη, έστειλαν το «τριφύλλι» στο +4 (15-19), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα μαζεμένα λάθη του Παναθηναϊκού στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου τιμώρησε η Αρμάνι, όπου με μπροστάρη τον Ροντρίγκεθ πέρασε μπροστά (24-21), στο 13’. Ακολούθως, οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν αμυντικά, χάλασαν το μομέντουμ των γηπεδούχων και με καλάθια μέσα από τη ρακέτα ισορρόπησαν (29-29), μέχρι το 18’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι παίκτες του Πρίφτη ήταν πολύ άστοχοι, με εκείνους του Μεσίνα να εκμεταλλεύονταν το μπόνους των βολών και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (33-29).

Αρμάνι-Παναθηναϊκός 75-54

Τραγικό ξεκίνημα από τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος. Οι «πράσινοι» έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και δίνοντας εύκολα στο ανοικτό γήπεδο στην Αρμάνι, εκείνη έκανε σερί 12-0, που την έστειλε στο +16 (45-29), στο 24’. Εκεί, ο Πρίφτης γύρισε την άμυνα σε ζώνη και μπλοκάροντας τους γηπεδούχους, η ομάδα του έκανε σερί 8-0 (45-37), μέχρι το 26’. Ωστόσο, με την επιστροφή του Ροντρίγκεθ στο παρκέ και τον ορεξάτο Χάινς, η ομάδα του Μεσίνα αντέδρασε και πήγε στο +17 (57-40), με τον Πέρι να διαμορφώνει το 57-42 της τρίτης περιόδου.

Μέσα από την άμυνά του, ο Παναθηναϊκός έδειξε σφυγμό στην αρχή της τέταρτης περιόδου, μειώνοντας στο -10 (59-49), στο 32’. Η απάντηση της Αρμάνι ήταν ένα προσωπικό κρεσέντο του Χολ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και με δικά του σουτ έστειλε τη διαφορά στο +18 (69-51), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν την ήττα με το τελικό 75-54.

MVP: Δύο ήταν οι μεγάλοι διακριθέντες της Αρμάνι στο ματς. Ο πρώτος ήταν ο Χάινς, ο οποίος σήμανε την επίθεση για το κομβικό σερί στην αρχή του δεύτερου μέρους, ενώ ο Χολ ήταν εκείνος που έβαλε την… υπογραφή του στη νίκη των Ιταλών, με το κρεσέντο που είχε στην τέταρτη περίοδο.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Η άμυνα έκανε τη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι. Από τη μία, η Αρμάνι δεν πιέστηκε αρκετά από τον Παναθηναϊκό, κάνοντας μόλις 6 λάθη και μοιράζοντας 15 ασίστ. Στον αντίποδα, οι «πράσινοι»… πούλησαν την μπάλα 16(!) φορές, μοιράζοντας 12 τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-29, 57-42, 75-54