«Καθάρισε» ο Λοτζέσκι για την ΑΕΚ στο Περιστέρι

Ο έμπειρος γκαρντ ήταν και πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι έκαναν το 3/3 στην Basket League, τελειώνοντας το ματς με 17 πόντους, με τον Λάνγκφορντ να είχε 11π. και τον Μορέιρα 10π.

Από την ομάδα των δυτικών προαστίων, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (2-1), ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Αθηναίου με 12 πόντους ο καθένας, ενώ από 10π. είχαν οι Γκάντι και Γκρέι. Το άλλο κακό για τον Νίκο Παπανικολόπουλο ήταν ο τραυματισμός του Πέτεγουεϊ, στο 25’.

Το ματς

Νευρικό ξεκίνημα με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να είχε ένα μικρό προβάδισμα χάρη στον Μορέιρα (2-6), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το Περιστέρι εξακολουθούσε να κάνει εύκολα λάθη και να είχε κακές επιλογές στην επίθεση, με την Ένωση να χτυπάει στο ανοικτό γήπεδο και να ξεφεύγει στο +9 (4-13), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά άναψε το… παιχνίδι, καθώς με μπροστάρη τον Γκάντι, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -4 (12-16) και τον Χρυσικόπουλο να διαμορφώνει στο τέλος το 12-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την είσοδο του Αθηναίου, το Περιστέρι μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στη δεύτερη περίοδο, πλησιάζοντας στον πόντο (17-18). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με τον Ζήση, ο οποίος τα πήγαινε εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι και έτσι κατάφερε να ξεφύγει στο +5 (19-24), στο 14’. Όμως, στο επόμενο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια αντέδρασαν με Σκορδίλη και Βασιλόπουλο για το δικό τους προσπέρασμα (25-24), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στον αγώνα και να στέλνει τους «κιτρινόμαυρους» στα αποδυτήρια με το +3 (27-30).

Τις κακές επιλογές της ΑΕΚ τιμώρησε το Περιστέρι στην αρχή του δεύτερου μέρους και με μπροστάρη τον Γκάντι μπήκε με ένα σερί 7-0 (34-30), μέχρι το 22’. Στο επόμενο διάστημα, ο ρυθμός του ματς έπεσε δραματικά, με την Ένωση να το εκμεταλλεύεται και να περνά μπροστά (35-36), στο 25’, ενώ η ομάδα του Παπανικολόπουλου έχασε και τον Πέτεγουεϊ με τραυματισμό. Στη συνέχεια, όμως, άρχισε να «ζεσταίνεται» ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος με ένα δικό του 5-0 έδωσε αρχικά το προβάδισμα (40-36), ενώ εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα των «κιτρινόμαυρων» έστειλε τη διαφορά στο +8 (47-39), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι σίγησαν επιθετικά, με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 47-42.

Ο Αθηναίου μπήκε πολύ ορεξάτος στην τέταρτη περίοδο, με το Περιστέρι να ξεφεύγει ξανά στο +8 (52-44). Οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν το ίδιο επιθετικά, αλλά μέσα από την καλή τους άμυνα διατηρούσαν σταθερά την απόστασή τους (53-46), με την ΑΕΚ από την άλλη να απέμενε άστοχα από την περιφέρεια. Από το 35’ και μετά πήρε… μπρος ο Λάνγκφορντ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λοτζέσκι, ο οποίος με έναν δικό του καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +6 (55-61), στο 38’. Ο Γκρέι έφερε το ματς στον πόντο (60-61), αλλά ο Λοτζέσκι με ένα νέο τρίποντο έκοψε τα… φτερά του Περιστερίου, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 62-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10 (4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΛιν 1, Τζόουνς 3 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10 (7 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 11 (5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκίκας 9 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κατσίβελης, Ζήσης 2 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4/5 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (4 ριμπάουντ).

Πηγή: sport-fm.gr