Κι όμως… μπορούσε! Νέα ήττα για τον Άρη, φορτσάρει η ΑΕΚ!

Ο Νταλό οδήγησε τον ΑΡΗ στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν με δικούς του πόντους, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα, το οποίο πολύ γρήγορα έφτασε στους έξι πόντους (8-2). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με ένα σερί 10-2 προηγήθηκε με 10-12, με τους παίκτες του Αγγέλου να ισορροπούν τον αγώνα και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, παρά την αστοχία του και μάλιστα προηγήθηκε με 25-20. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε με ένα χαμηλό σχήμα, το οποίο μπέρδεψε τους «κίτρινους», οι οποίοι έκαναν συνολικά 10 λάθη στο πρώτο μέρος. Στοιχείο το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ και κατάφερε να κλείσει μπροστά το πρώτο ημίχρονο με 33-39. Οι «κίτρινοι» είχαν καλύτερα ποσοστά από την ΑΕΚ αλλά έκαναν έξι παραπάνω λάθη, ενώ είχαν και επτά λιγότερα κλεψίματα.
Ο ΑΡΗΣ αιφνιδιάστηκε στο πρώτο λεπτά της τρίτης περιόδου, με την ΑΕΚ να προηγείται ξαφνικά με 11 πόντους (33-44). Οι αλλαγές του Αγγέλου δεν έδωσαν τα αναμενόμενα, προσπάθησε ακόμα και με χαμηλό σχήμα να αλλάξει τον ρυθμό, αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι «κίτρινοι» κυνηγούσαν στο σκορ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 47-59, ένα μικρό… ξέσπασμα του Μποχωρίδη έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (52-59), πριν το 52-61 του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ κυνηγούσε στο σκορ, η διαφορά έφτασε ως τους -12 (60-72). Κάπου εκεί… ξυπνησε ο Λάκι Τζόουνς, μέχρι εκείνο το σημείο ο Μποχωρίδης ήταν απελπιστικά μόνος του. Ο Αμερικανός με επτά συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 67-74, ενώ με τρίποντο του Κάιζερ η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (70-76). Σε εκείνο το διάστημα η ΑΕΚ έκανε λάθη τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ο ΑΡΗΣ. Οι “κίτρινοι” έστειλαν τους αντιπάλους τους στις βολές, όπου όμως ήταν εύστοχοι. Παρόλα αυτά όμως με καλάθι του Τζόουνς, και αμέσως κλέψιμο Μπελ και τρίποντο Μποχωρίδη ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 77-79 στα 16 δευτερόλεπτα. Ο Σάκοτα όμως ήταν εύστοχος στις δύο βολές, ο Τζόουνς άστοχος και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81.
ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1), Βεργίνης 2 (1), Μποχωρίδης 24 (4), Φλιώνης 2, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Χρηστίδης 3 (1), Σλαφτσάκης 1, ΜακΓκι 6.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Ματσιούλις 10 (1), Ρατάν Μέις, Λαρεντζάκης 13 (1), Μωραΐτης 2, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ-Ρόος, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Χάντερ 16.