Κλείδωσε την παραμονή το Λαύριο

Το Λαύριο ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 12-6. Η Δόξα Λευκάδας μείωσε στην συνέχεια σε 14-12 στο έκτο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» μετέπειτα και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 24-16. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρέμενε στην θέση του οδηγού, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα. Στο 15’ το Λαύριο είχε ανεβάσει την διαφορά στο +19.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με το Λαύριο να διατηρεί  τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 57-32 και με την Δόξα να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν μπροστά στο σκορ με 62-41. Στην τελευταία περίοδο η Δόξα έδειξε σημάδια αντίδρασης αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει τα δεδομένα, με το Λαύριο να παίρνει τελικά τη νίκη με 80-60.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 12 (1), Εβανς 10, Γκρέι 15 (4), Στεφανίδης 9 (2), Μπολντς 8, Πάντερ 9 (1), Αθανασούλας, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος 3 (1).

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 4, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης 3 (1), Χάρις 4, Μάρας 12 (1), Πεταλωτής, Αμποτ 10 (2), Ντόουελ 2, Δεμερτζής 4, Γεωργάκης 7, Ταπούτος 4, Ψαθάς 2