Κολοσσός στο 4ο δεκάλεπτο, λύγισε στο τέλος τη Λάρισα!

Ο Κολοσσός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στα τέλη της τρίτης περιόδου κόντρα στη Λάρισα (62-68), όμως με ένα εντυπωσιακό σερί στην τέταρτη περίοδο (28-9) πήρε τη νίκη με 93-75 στην 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και επέστρεψε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος (8-5). Στο 4-8 πλέον οι φιλοξενούμενοι, που «βούλιαξαν» στο φινάλε.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ για 24 λεπτά, με τη Λάρισα να φτάνει στο +6 (62-68) στο 26′ και να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη, η οποία όμως όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά συνολικά «έτρεξε» ένα επιμέρους 31-7 στα τελευταία 14 λεπτά του ματς και έφτασε στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, που σημείωσε 23 πόντους και είχε 8 ριμπάουντ, με τον Τζόρνταν Φλόιντ να προσθέτει άλλους 22, με 3/4 τρίποντα και 5 ασίστ. Στους 16 ο Κένι Ουίλιαμς και στους 13 ο Κιμ Τιλί.

Από την άλλη πλευρά η Λάρισα έφτασε κοντά σε μία μεγάλη νίκη, αλλά στο φινάλε «βούλιαξε». Κορυφαίος για την ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν ο Στέφαν Μούντι με 17 πόντους και 5 τρίποντα, με τον Τζέιλεν Χάντσον να έχει άλλους 16. Στους 13 οι Μιχάλης Τσαϊρέλης και Ουσμάν Κρουμπάλι.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παρκέ στην εκκίνηση της αναμέτρησης, με τους Ροδίτες να έχουν ρυθμό επιθετικά και να προηγούνται με 9-5 στο 3′, με πρωταγωνιστή τον Τιλί, που είχε φτάσει ήδη τους 5 πόντους. Η Λάρισα στη συνέχεια ωστόσο αντέδρασε, κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά και να περιορίσει τον Γάλλο φόργουορντ και με τον Μούντι να είναι σημείο αναφοράς μείωσε σε 14-13 στο 7′. Ο Μαργαρίτης όμως πήρε τα ηνία από τον Τιλί στην επίθεση των γηπεδούχων και με 5 προσωπικούς του πόντους διαμόρφωσε το τελικό 21-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν αλλαγμένοι προς το καλύτερο, έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 23-24 στο 13′, «τρέχοντας» ένα επιμέρους 8-2. Ο Κολοσσός όμως απάντησε άμεσα στην αντεπίθεση των Λαρισαίων και με δικό του σερί 10-2 όχι μόνο πήρε και πάλι τα ηνία του ματς, αλλά προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με +8 (34-26) στο 16′, με τον Φλόιντ να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση και να φτάνει τους 8 πόντους. Μάλιστα στο 18′ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (41-30). Η ομάδα του Τακιανού όμως αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», βρήκε και πάλι τη συγκέντρωσή της και μείωσε το τέλος του ημιχρόνου σε 43-38 με σερί 8-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος σαν σε συνέχεια του πρώτου, με τη Λάρισα να «τρέχει» ένα επιμέρους 14-8, με τους Χάντσον και Κρουμπάλι να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του και να ανατρέπουν και πάλι το σκορ, προηγούμενοι με 51-52 στο 24′. Οι Λαρισαίοι μάλιστα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων στο 26′ (52-58), με τον Κολοσσό να «ξυπνάει» και να τρέχει ένα σερί 6-2 για να φτάσει σε απόσταση βολής στο 28′ (58-60). Οι φιλοξενούμενοι όμως, με τον Μούντι να έχει πάρει «φωτιά» και να μετράει 5/9 τρίποντα μέχρι σε εκείνο το σημείο, πήραν και πάλι προβάδισμα με 58-63 στο 29′, για να μειώσει ο Κολοσσός σε 65-66 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους Ροδίτες να παίρνουν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 81-68 στο 35′, «τρέχοντας» ένα εντυπωσιακό σερί 16-2, με τους Φλόιντ και Ουίλιαμς να είναι πρωταγωνιστές στην επιστροφή των φιλοξενούμενων στη ηνία της αναμέτρησης. Ο Κολοσσός έφερε το παιχνίδι στα… μέτρα του και είχε το προβάδισμα στην τελική ευθεία του ματς, έχοντας καταφέρει να επιβάλλει τον ρυθμό του στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Μάλιστα οι Ροδίτες δεν άφησαν καθόλου το πόδι από το… γκάζι να έφτασαν στο 86-69 στο 37′, με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 21-3 (!) και το τελικό 93-75 να «σφραγίζει» μία σπουδαία νίκη για την ομάδα του Καντζούρη.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75