Κόντρα στα προβλήματα, «μπρέικ» οι πρωταθλητές! (VIDEO)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς δεν είναι άδικα οι πρωταθλητές και μάλιτα τρεις τα τελευταία τέσσερα χρόνια. Ξέρουν να κερδίζουν και όταν όλα μοιάζουν να στραβώνουν.

Αυτό έκαναν και στο δεύτερρο τελικό με τους Τορόντο Ράπτορς. Οι «Πολεμιστές» κέρδισαν με 1-4-109 και έκαναν το «μπρέικ», ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1, παρά τα προβλήματα που ξεφυτρώνουν σαν… μανιτάρια.

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν και πάλι απών, ενώ ο Κλέι Τόμπσον τραυματίστηκε στην τρίτη περίοδο και δεν επέστρεψε στο παρκέ. Και… τι μ’ αυτό; Οι Ουόριορς έφτασαν στη νίκη, έχοντας αξιοθαύμαστο πλουραλισμό. Μέχρι να τραυματιστεί, ο Τόμπσον ήταν εξαιρετικός, με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα. Ο Στεφ Κάρι ακολούθησε με 23 πόντους, αλλά 6/17 σουτ, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν άγγιξε και πάλι το τριπλ νταμπλ, με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Κάζινς (11π., 10ρ., 6ασ., 2κοψ.) και Ιγκουοντάλα (8π., 8ρ., 6ασ.) είχαν μεγάλη συμβολή στη νίκη, ενώ πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο έδωσαν οι Κουκ, Λίβινγκστον, Μπόγκατ.

Από τους Ράπτορς, ο Καγουάι Λέοναρντ πέτυχε 34 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, αλλά δεν είχε τόσο μεγάλη συμπαράσταση. Ο ΒανΒλιτ πρόσφερε 17 πόντου; από τον πάγκο, όμως οι υπόλοιποι βασικοί των «Πτερόσαυρων» πέτυχαν μόλις 39 πόντους με 14/43 σουτ.

Οι Ράπτορς ήταν μπροστά με 59-54 στο ημίχρονο, όμως χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (21-34) οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα, κάνοντας ένα σερί 0-18! Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι, αλλά ο Ιγκουοντάλα «καθάρισε» το ματς γράφοντας το 104-109.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109