Κουράστηκε στο β’ ο Ηρακλής, εύκολα 96-81 η ΑΕΚ – PICS

Ένα ημίχρονο και… κάτι άντεξε ο Ηρακλής χωρίς τον Τόνι Ντάγκλας και τον Γάη Σκορδίλη κόντρα στην ΑΕΚ του φοβερού Ανγκολά (28 πόντοι με 5 τρίποντα) και έχασε με 96-81.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν καλοί επιθετικά, αλλά στην άμυνα έδειξαν ότι θέλουν δουλειά και γι’ αυτό άλλωστε διάλεξαν τόσο δυνατό αντίπαλο για πρώτο φιλικό. Χωρίς τον Ντάγκλας που με μια προπόνηση προτιμήθηκε να μην παίξει, οι “κυανόλευκοι” πήγαν σχετικά καλά στην επίθεση, αλλά είχαν και νεκρά διαστήματα ιδίως στην άμυνα και ιδίως στο 4ο δεκάλεπτο.

Έτσι έμειναν πίσω στο σκορ απ’ το ημίχρονο, ενώ ήταν μπροστά με 26-31 και εν τέλει λύγισαν με το 96-81. Μεθαύριο το δεύτερο φιλικό, στην Πάτρα, με τον Απόλλωνα και τη Δευτέρα με τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-41, 72-65, 96-81

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Kolom 16(2), Σαξιώνης, Μπόγρης 2, Φλιώνης 12, Πετρόπουλος 3(1), Angola 28(5), Φιλιππάκος, Jelovac 8, Griffin 19(1), Καρλής, Vaulet 8.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 14, Finke, Φίλλιος 2, Αγραβάνης 16(3), Taylor 18(2), Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Κουζέλογλου 9(2), Turner Jr. 4, Παπαδάκης 10(3), Lynch 6.