Kρίμα και άδικο-Ηρωική προσπάθεια και ήττα 83-84 στην εκπνοή

Κλασσικός ΠΑΟΚ… Ήττα στην εκπνοή… Πριν μια εβδομάδα αυτοκτονία στην τελευταία περίοδο, σήμερα ήταν κάτι άλλο, αλλά τόσο κοινό με πολλές στιγμές στην ιστορία της ομάδας. Ήταν άδικο για την προσπάθεια του Δικεφάλου ειδικά στα τελευταία 2-3 λεπτά. Η Νίμπουρκ επιβλήθηκε 83-84 με μπάζερ μπίτερ του Χάρντινγκ στην εκπνοή υπό πίεση και από δύσκολη γωνία. Μα και η μπάλα από τύχη βρέθηκε στα χέρια του μετά από καλή άμυνα στον Χρούμπαν…

Πρώτη φορά ήταν άλλωστε; Έλλειπαν Λοβ, Καμπερίδης, στο 17ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας και ο Κάρτερ, ο Γκρίφιν ήταν σε… άλλο γήπεδο μέχρι να βρει τον εαυτό του στο τέλος και έτσι ο ΠΑΟΚ παρά το οτι ήταν μετριότατος (φυσιολογικά) σε μεγάλο μέρος του ματς, αδικείται στο τέλος καθώς άντεξε απέναντι σε μια τόσο καλή ομάδα όπως η Νίμπουργκ.
Ηττήθηκε δεχόμενος 15 τρίποντα (μαχαιριές όλα…) και φυσικά πολλές πληγές από το φαρμακερό αριστερό χέρι του τρομερού Χάρντινγκ. Κρίμα και για Βιερίνια, Σβαμπ, Καντουρί που βρέθηκαν στις κερκίδες. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

O ΠΑΟΚ δεν υπήρχε για το πρώτο 15λεπτο. Απλά οι παίκτες του Λυκογιάννη κοιτούσαν τους αντιπάλους τους να ανεβάζουν το ρυθμό, δεν μάρκαρε κανείς, το τρανζίσιον των Τσέχων εξέθεσε κάθε παίκτη του Δικεφάλου που βρισκόταν στο παρκέ και η Νίμπουργκ εκτελώντας ανενόχλητα από την περιφέρεια δεν δυσκολεύτηκε (παίζοντας κλειστή άμυνα) να προηγηθεί 7-18 με σερί 2-18. Τα τρίποντα μετά από καλό πάσινγκ γκέιμ που μπέρδευε συνεχώς τους τραγικούς αμυντικά γηπεδούχους έπεφταν βροχή και με 7/14 η Νίμπουργκ προηγήθηκε (αρχικά 11-25…) 23-35 (16΄).

Κάπου εκεί επιτέλους οι γηπεδούχοι κατάλαβαν οτι πρέπει να πιέσουν περιφερειακά, να χαμηλώσουν το ρυθμό και να κτυπήσουν με μυαλό στην επίθεση. Έτσι σίγησαν Χρούμπαν, Χάρντινγκ, Πάλιτζα, Bάνα που έκαναν ότι ήθελαν μέχρι τότε, η μπάλα πέρασε στον Τζόουνς, βοήθησε ο Γιάνκοβιτς και ο Τολιόπουλος με την ενέργεια τους (κάλυψαν εν μέρει τον κακό Γκρίφιν για να μην γίνεται λόγος για τους ανύπαρκτους Ντι Λέο, Κάρτερ), έγιναν φάουλ (μόλις δύο στο πρώτο 10λεπτο) και ο ΠΑΟΚ μείωσε 35-38 (19΄).

Πάντως στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι έχουν πολλά παράπονα από την συμπεριφορά των διαιτητών που δεν τιμωρούσαν το “ξύλο” των Τσέχων. Κάπως έτσι στο 17΄αποχώρησε κτυπημένος στον ώμο ο Κάρτερ, ο οποίος λόγω εξάρθρωσης έβαλε νάρθηκα και δεν επέστρεψε ποτέ.

Με ηρωικές προσπάθειες αλλά και με σκληρή και διαβασμένη άμυνα ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μένει κοντά στο ματς, την ώρα που οι Τσέχοι συνέχιζαν να είναι πιο ομάδα σε συνεργασίες και ιδέες στο παρκέ (50-46 στο 25΄). Μάλιστα η απόφαση του Σλοβένου κόουτς της Νίμπουρκ να ρίξει τον ύψους 202 Χρούμπαν στον Γκρίφιν έπαιξε ρόλο στην απόδοση του Αμερικανού που πήγε στο πάγκο κατάκοπος.

Η κατάσταση άλλαξε γρήγορα. Οι Τσέχοι βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους, εξαφάνισαν κάθε δημιουργία των γηπεδούχων, που ήταν άστοχοι από μακριά, ο Ρος με 7 σερί πόντους έκανε πάρτι, ο Ντι Λέο έχασε τον Κοβάρ που βρήκε δύο τρίποντα και… 55-65 (29.30) με τους Τσέχους να βγάζουν εντυπωσιακό πάσινγκ γκέιμ, ταχύτητα και έξτρα πάσες στην αργή άμυνα των γηπεδούχων.

O Nτι Λέο ήταν τραγικός αμυντικά δίνοντας μέχρι και 4ποντο στον Χρούμπαν, ενώ σούταρε πολύ για να βρει εύστοχα τρίποντα, τομέας όπου οι Τσέχοι ήταν μόνιμα πάνω από 50% (14/26 στο 33.30). Στο ίδιο επίπεδο και ο Γκρίφιν (πολύ κακός) και η Νίμπουργκ εκμεταλλευόμενη τα παιδικά λάθη και τις κακές επιστροφές του ΠΑΟΚ πέρασε 65-76 (34΄). Ήταν το σημείο καμπής; Μπα…

Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, επέστρεψε με καλές άμυνες (έκλεισε τις τρίπλες των Ρος, Χάρντινγκ στο ποστ) και ενέργεια από Καμαριανό και μείωσε με αιφνιδιασμούς σε 80-81 (21΄΄). Ο Χάρντινγκ με μια βολή έκανε το 80-82, στα 5΄΄ ο Τζόουνς με γκολ φάουλ έγραψε το 83-82 και όπως μια ζωή συμβαίνει στα ντέρμπι του ΠΑΟΚ ο Χάρντινγκ στην εκπνοή από τη γωνία και με πίεση έδωσε τη νίκη στη Νίμπουρκ.

Δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (23/43δ, 7/25τρ, 16/23β, 42ρ, 18ασ, 9κλ, 10λ): Κάρτερ, Τζόουνς 17 (5/7δ, 5/10β, 10ρ, 3ασ), Χριστοδούλου 7, Γιάνκοβιτς 14 (4/19σ, 11ρ, 3ασ), Ντι Λέο 16 (4/8τρ, 4ρ), Γκρίφιν 13 (5/16σ, 6ρ, 7ασ, 3κλ), Καμαριανός 5 (4ρ), Τολιόπουλος 9 (1/5τρ), Ογκμπέιντε 2

Νίμπουργκ (15/36δ, 15/30τρ, 9/12β, 36ρ, 15ασ, 7κλ, 12λ): Χάρντινγκ 22 (9/19σ, 4ρ, 3ασ, 3κλ), Χρούμπαν 11, Πάλιτζα 18 (5/5τρ), Ρος 15 (5/12σ, 6ασ), Κοβάρ 7, Βάνα 6, Γκακ 1, Ρίβερς 2, Μπέντα 2