Κύπελλο Ιταλίας: Η Ντερτόνα πέταξε έξω τη Βίρτους!

Η μεγάλη έκπληξη του Κυπέλλου Ιταλίας για φέτος είναι η Τορτόνα, όπου επικράτησε 94-82 στον ημιτελικό με την Βίρτους Μπολόνια και πλέον θα διεκδικήσει τον τίτλο του Κυπελλούχου Ιταλίας κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στις 20/2.

Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα του Ραμοντίνο, ήταν καλύτερη ενώ για λίγα λεπτά στην πρώτη περίοδο βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με έξι πόντους διαφορά (24-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά για την Τορτόνα έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους διαφορά, όταν το σκορ ήταν στο 38-21. Μετά την ανάπαυλα επέστρεψε ακόμα πιο δυναμικά για να ανεβάσει την διαφορά στους 24 πόντους, με ένα σκορ περιόδου 30-15.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βίροτυς Μπολόνια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση για να μειώσει την διαφορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα και την πρόκριση και γνώρισε την ήττα με 94-82.