Λάρισα σε νικηφόρο… mood(y) και πάλι!

Η Λάρισα πιστοποίησε την εκπληκτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, φεύγοντας νικήτρια (84-89) από τη Νίκαια, σε ένα παιχνίδι που ίσως παίξει καθοριστικό ρόλο στη μάχη της παραμονής. Επέστρεψε από το -21 ο Ιωνικός, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Πρωταγωνιστής ο Στεφάν Μούντι (26π, 6ρ, 3ασ).

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Stoiximan Basket League πήρε η Λάρισα, που βρίσκεται σε ανοδική πορεία, φθάνοντας πλέον στο 4-7, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα παραμονής, αν και είμαστε στα μισά του πρωταθλήματος. Κορυφαίοι για την ομάδα του Φώτη Τακιανού οι Στέφαν Μούντι (26π, 6ρ, 3ας) και Τζέιλεν Χάντσον (21π, 5ρ). Από την άλλη, ο Ιωνικός έχασε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην έδρα του και παραμένει σε δύσκολη θέση, πέφτοντας στο 3-8. Για το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα ξεχώρισαν οι Γιουτζίν Τζέρμαν (20π), Ιωσήφ Κολοβέρος (15π) και Τζος Πάρκερ (14π).

Καλύτερα μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, που πήραν από την αρχή το προβάδισμα και έφθασαν από νωρίς σε μεγάλη διαφορά. Έπειτα από 6 αγωνιστικά λεπτά ο Ιωνικός προηγήθηκε με 16-6 από τα συνεχόμενα τρίποντα των Τζέρμαν και Μουσταφά. Άμεση ήταν η απάντηση της Λάρισας που βρήκε κι αυτή περιφερειακά σουτ με τους Ζάρα και Μούντι. Έτσι οι Θεσσαλοί μπόρεσαν να μειώσουν στους δύο (23-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού βρήκε ρυθμό, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και το μομέντουμ αυτό την έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χάντσον στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 23-26. Πέρασε αρκετή ώρα μέχρι ο Ιωνικός να ξαναπεράσει μπροστά και χρειάστηκε ένα ξέσπασμα του Τζέρμαν για να γίνει αυτό. Δύο τρίποντες «βόμβες» του Αμερικανού έκαναν το 37-31. Όμως η Λάρισα βρήκε λύσεις από τη γραμμή των βολών, ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 15/15 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 43-44.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Λάρισα να πρωταγωνιστεί και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι Θεσσαλοί κράτησαν στο μηδέν τον Ιωνικό στα πρώτα τρία λεπτά, αυτοί πέτυχαν οκτώ πόντους κι έτσι πήγαν στο +9 (43-52). Οι γηπεδούχοι κάποια στιγμή ήταν λογικό να αρχίσουν να σκοράρουν, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρούν συνεχώς μία απόσταση. Εκτός από αυτό ήρθαν και η αποβολή του Γόντικα και τα νεύρα μεταξύ Τζέρμαν και Σεγκούρα, που έπαιξαν ρόλο, ώστε η Λάρισα να ξεφύγει στο σκορ. Ο Ιωνικός έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς πόντο, οι Θεσσαλοί πέτυχαν 15 συνεχόμενους και κάπως έτσι ήρθε το 54-71 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Όλα στο παιχνίδι ήταν υπέρ της Λάρισας, που με δύο καλάθια στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έφθασε στο +21 (54-75) και έμοιαζε να «κλειδώνει» τη νίκη, δίνοντας μάλιστα και διαστάσεις θριάμβου.