Λάβα ο Ήφαιστος, έλιωσε τον Προμηθέα!

Η ομάδα του Μανωλόπουλου «έλιωσε» τον Προμηθέα Πάτρας, τον οποίο νίκησε 82-67 με χαρακτηριστική ευκολία και πανηγύρισε το 4ο ροζ φύλλο του στη φετινή Basket League.
Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Γκότσερ 13, Μανωλόπουλος 13, Φρεϊμάνις 12, Μπράζελτον 11), με τους «νησιώτες» να πετυχαίνουν την 4η νίκη τους σε ισάριθμες εντός έδρας υποχρεώσεις!
Μόνο ο Λίποβι (17 πόντοι) διασώθηκε από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων, που υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 4 σερί νίκη και 3η συνολικά στο εν εξελίξει πρωτάθλημα (5-3).
Το ματς
Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Προμηθέα να βρίσκει περισσότερες λύσεις και να ξεφεύγει στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Έλις, Λίποβι (11-16 στο 5’). Κάπου εκεί όμως ο Ήφαιστος ανέβασε στροφές και με οδηγό τον Μανωλόπουλο (που πέτυχε 8 πόντους), ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (με επιμέρους σκορ 12-2) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (23-18).
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να διατηρούν προβάδισμα, κυρίως λόγω της καλής τους άμυνας (34-25 στο 15’). Όπως και στην πρώτη περίοδο, έτσι και στη δεύτερη, ο Μανωλόπουλος είπε την τελευταία λέξη και με τρίποντο στα 13 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, έστειλε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +18 (47-29).
Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν στην εξίσωση για την ομάδα του Μανωλόπουλου και οι Μπράζελτον, Φρεϊμάνις, την ώρα που από τους Αχαιούς πάλευε σχεδόν μόνος του ο Λίποβι. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 59-43 στο 25’, με τους «νησιώτες» να… στήνουν πάρτι και στις δύο άκρες του παρκέ.
Με ένα σερί 4-0, ο Ήφαιστος έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (63-43 στο 27’), αφού έβρισκε συνεχώς ελεύθερο πεδίο δράσης και σκόραρε με σχετική ευκολία. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν βάλει τις βάσεις για τη νίκη τους, καθώς είχαν προβάδισμα 20 πόντων (67-47).
Με τρίποντο του Μούρτου η ομάδα του Μανωλόπουλου έφτασε για πρώτη φορά στο +23 (70-47 στο 31’) και έμοιαζε ασταμάτητη. Η διαφορά παρέμενε κοντά στους 20 πόντους για τους «νησιώτες» (78-58 στο 36’), καθώς οι Αχαιοί δεν μπορούσαν να μειώσουν.
Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Προμηθέα να το… μαζεύει κάπως και να μειώνει στο -15 για το τελικό 82-67, που σηματοδότησε την 4η νίκη του Ηφαίστου Λήμνου στο φετινό πρωτάθλημα.
Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67.
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13, Έβανς 9 (7 ριμπ.), Ουίγκινς 3, Μπράζελτον 11, Φρεϊμάνις 12 (7 ριμπ.), Μανωλόπουλος 13, Μούρτος 3, Σταμάτης 3, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Γόντικας 7, Σμιθ 8.
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 2, Μέιερ 5, Λίποβι 17, Παρκς 6, Μπράουν 5, Σαλούστρος 3, Όντουμ 4, Τσαϊρέλης 9, Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης 3, Έλις 5, Ματζούκας.