Λεμπρόν Τζέιμς – Ντουράντ οδηγούν Λέικερς και Νετς!

Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέστρεψε αγριεμένος από την τιμωρία του και οδήγησε τους Λέικερς σε νίκη 124-116 στη Ιντιάνα. Ο «βασιλιάς» είχε 39 πόντους και δύο «κολλητά» τρίποντα στην παράταση, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Αντίθετα, εκτός έμεινε με ίωση ο Άντονι Ντέιβις.

Οι Νετς έστησαν πάρτι με 123-104 στη Βοστώνη. Ο Κέβιν Ντουράντ χρειαζόταν έναν πόντο για να ανέβει 25ος στη λίστα των σκόρερ όλων των εποχών και πέτυχε… 21. Ο Πάτι Μιλς με 23 και ο Τζέιμς Χάρντεν με 20 πόντους ακολούθησαν. Οι Σέλτικς με την τριάδα Τέιτουμ, Μπράουν και Σμαρτ να έχει 15/45 σουτ δεν μπορούσαν να περιμένουν κάτι περισσότερο.

Οι Γουόριορς με ένα επί μέρους 30-12 στην τελευταία περίοδο «λύγισαν» με 116-96 τους μαχητικούς για τρία δωδεκάλεπτα Σίξερς. Ο Στεφ Κάρι είχε 25 πόντους με 6/11 τρίποντα και 10 ασίστ.

Ασταμάτητοι οι Σανς, πέρασαν με 120-115 από το Κλίβελαντ και έφτασαν τα 14 σερί ματς δίχως ήττα. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 35 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ με 17 πόντους, 12 ασίστ και 4/4 βολές στα τελευταία 8,8 δευτερόλεπτα «σφράγισε» τη νίκη.

Φρένο στους Μπουλς αλλά και τέλος στο δικό τους σερί 15 αγώνων χωρίς νίκη έβαλαν οι Ρόκετς, με 118-113, ενώ οι Χοκς άλωσαν το Σαν Αντόνιο με 124-106 φτάνοντας έξι σερί νίκες.

Οι αναγεννημένοι Τίμπεργουλβς έφτασαν σε πέμπτη διαδοχική νίκη, 113-101 επί των Χιτ, με τον Άντονι Έντουαρντς να «γράφει» 33 πόντους και 14 ριμπάουντ.