Λύγισε στο τέλος ο Προμηθέας!

Ιδανικός αυτόχειρας ο Προμηθέας, που ηττήθηκε 68-71 από τη «μισή» Βαλένθια στην Πάτρα και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του EuroCup με ρεκόρ 2-7.

Η ομάδα του Ζούρου κρατούσε στα χέρια της τη νίκη, αφού προηγήθηκε 68-61 στα 3 λεπτά για το φινάλε, ωστόσο δέχθηκε σερί 10-0 και υποχρεώθηκε στην 4η διαδοχική ήττα της στη διοργάνωση.

Για τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Αγραβάνης (22 πόντοι με 8/10 εντός παιδιάς), ενώ ο Ρέι ήταν ο μοιραίος αφού αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε του αγώνα.

Από την άλλη, για τους Ισπανούς ξεχώρισαν οι Τόμπι (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ντιμιτρίγεβιτς (10 πόντοι, 5 ασίστ). Στο 7-3 ανέβηκε η ομάδα του Πενιαρόγια, που παρατάχθηκε χωρίς Ντούμπλιεβιτς, Κλαβέρ, Λόπεθ-Αροστέγι και Ριβέρο.

Το ματς
Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να συμβαδίζουν στο σκορ (6-7 στο 5’). Με καλάθι του Χιμένεθ, η Βαλένθια έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας βραχεία κεφαλή (14-15) κι ενώ ο Προμηθέας βασιζόταν κατά κύριο λόγο στον Δημήτρη Αγραβάνη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός και οι επιθετικές επιδόσεις των δύο ομάδων ανέβηκαν κατακόρυφα. Οι Ισπανοί απέκτησαν μικρό προβάδισμα έχοντας περισσότερες λύσεις (23-29 στο 15’), ωστόσο οι Αχαιοί αντέδρασαν και με τρίποντο του Ρέι, πλησίασαν σε απόσταση βολής στο φινάλε του ημιχρόνου (35-36).

Με τον Τόμπι να εκτελεί, η Βαλένθια διατήρησε μικρή διαφορά στις αρχές της 3ης περιόδου (40-43 στο 23’), ωστόσο κάπου εκεί οι παίκτες του Ζούρου πάτησαν το γκάζι: με επιμέρους σκορ 14-2, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και ξέφυγαν με +9 (54-45 στο 26’). Η ομάδα της Πάτρας δεν κατάφερε να κεφαλαιοποιήσει το καλό της διάστημα και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» μόνο 5 πόντων (57-52).

Στην 4η περίοδο, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Προμηθέα να τρέχει 8-0 σερί και να ξεφεύγει με +7 (68-61) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του ματς (37’). Από ‘κει και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και επιδόθηκαν σε μια σειρά άστοχων προσπαθειών.

Κατά συνέπεια, έχασαν μέσα από τα χέρια τους το ροζ φύλλο, αφού οι Ισπανοί έτρεξαν 10-0 και έφτασαν στο τελικό 68-71, με τον Ρέι να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε, που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71.

Προμηθέας-Βαλένθια 68-71