“Λύγισε” στο τέλος το Περιστέρι στη Γαλλία…

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη όχι μόνο κοίταξε στα μάτια την Ντιζόν, αλλά είχε και το πάνω… χέρι για περίπου 28 λεπτά στη Γαλλία. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 89-80, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα Play-in του Basketball Champions League.

Ουσιαστικά, το Περιστέρι «πλήρωσε» την έλλειψη καθαρού μυαλού και επιλογών στο φινάλε της τρίτης περιόδου, όταν και απόλεσε διαφορά οκτώ πόντων.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάρκους ΜακΝτάφι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας σημαντικούς πόντους προς το φινάλε του ματς.

Για το Περιστέρι, που πλέον θα προσπαθήσει την άλλη εβδομάδα στην Αθήνα να ισοφαρίσει τη σειρά και να μείνει ζωντανός στην υπόθεση πρόκρισης στους «16» του θεσμού, ξεχώρισαν οι Αγραβάνης (22π., 5ρ.), Ντένμον (21π., 5/7τρ.) και Μπίλαν (18π., 7ρ.).

Το ματς:

Με τον Μάρκους Ντένμον να ξεκινά «καυτός» πίσω από την γραμμή των 6.75μ., με δύο εύστοχα τρίποντα στο πρώτο λεπτό, το Περιστέρι bwin προηγήθηκε 6-2. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με την Ντιζόν να τρέχει ένα 9-0 σερί στο επόμενο τετράλεπτο για το 11-6.

Η ελληνική ομάδα «απάντησε» με το ίδιο… νόμισμα τους Γάλλους, που χάρη στους πόντους των Κασελάκη, Μπίλαν και Αγραβάνη, έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 για την προσπέραση (11-14). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Ντιζόν να είναι μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή για το 17-16.

Με πέντε αναπάντητους πόντους του Γκάβιν Γουεάρ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους (22-16) στο 12′. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη φαίνεται πως έπιασαν τόπο, με το Περιστέρι bwin να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο!

Με μπροστάρηδες τους Σίλβεν Φρανσίσκο και Μίρο Μπίλαν, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στις δύο πλευρές, και με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά πήγαν και στο +7 (30-37 στο 19′). Ο ΜακΝτάφι μείωσε στους τρεις, όμως με ένα δύσκολο τρίποντο του Ντένμον στο φινάλε του ημιχρόνου, το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-34.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μάλιστα, το Περιστέρι πήγε στο +8 (34-44) με τα καλάθια των Αγραβάνη και Μπίλαν, δείχνοντας να έχει το μομέντουμ και να ελέγχει το ματς.

Οι Γάλλοι «ροκάνισαν» τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο (51-52), με τους Αγραβάνη και Τζουίστον να στέλνουν το Περιστέρι στο +4 (53-57) στο 28′ Κάποια εύκολα λάθη όμως από την ελληνική ομάδα, επέτρεψαν στην Ντιζόν να καλύψει τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +4 και το 64-60.

Με τον Μάρκους Ντένμον να πετυχαίνει πέντε δύσκολους πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το Περιστέρι έφερε το ματς στα ίσα (71-71), ενώ ο Αγραβάνης με τρίποντο στην αμέσως επόμενη φάση έβαλε τους «κιτρινόμαυρους» σε θέση οδηγού (73-74) στο 33!

Αντί να «χτίσει» πάνω σε αυτά τα μεγάλα σουτ όμως, το Περιστέρι δέχθηκε ένα σερί 7-0 (80-74), αστοχώντας σε πολλά βεβιασμένα σουτ. Η απάντηση δεν ήρθε ποτέ, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να γνωρίζει την ήττα με 89-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80.