Λύτρωση για ΠΑΟΚ με Τέρνερ στο τέλος και… 84-85 στην Ρόδο

Ο Δικέφαλος κέρδισε 84-85 τον Κολοσσό με τον Αμερικανό να σκοράρει για τρεις στα 1.2΄΄ και να λυτρώνει την ομάδα του. Ο λόγος; Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν μέχρι και με 17 πόντους, βρέθηκαν στο -6 στο τελευταίο δίλεπτο και τα κατάφεραν με αυτό το δραματικό τρόπο, αφού πάντως τα ποσοστά στα τρίποντα ήταν τρομερά. Κι όμως ο ΠΑΟΚ δεν πήρε βοήθειες από Λοβ, Κακλαμανάκη, Τσαλμπούρη, πληγώθηκε από τους διαιτητές, εκτέλεσε 20 βολές λιγότερες, αλλά όλοι οι υπόλοιποι είχαν επαφές με το αντίπαλο καλάθι σε μια νίκη που πάντως δεν ήρθε με τον τρόπο που δούλευε ο Λυκογιάννης. Ο νέος κόουτς του ΠΑΟΚ ήθελε καλή αμυντική επίδοση, αλλά Άντριτς και Καντέρ έκαναν μεγάλο παιχνίδι, ενώ βοήθειες έδωσαν Γκόινς, Άρτις.Προβλημάτισε ο Λοβ, ήταν εκτός τόπου και χρόνου… ξανά και μπαίνει στους υποψήφιους προς αντικατάσταση.

O Κατζούρης κράτησε στο πάγκο Ζάρα, Ξανθόπουλο, Καντέρ, αλλά και όταν στα μέσα της 1ης περιόδου τους έριξε στο ματς δεν είχε βελτίωση, αφού και η πίεση στον Ξανθόπουλο ήταν έντονη και με τις αλλαγές στα σκριν δεν έμενε χώρος για ακτέλεση σε Ζάρα, Άντριτς και λοιπούς. Ο Κολοσσός είχε 0/9 τρίποντα αλλά και 13 βολές (!) που δεν τον βοήθησαν να αποφύγει το -9 (12-21) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ με 3/3 τρίποντα του Μπιτς, αλλά και κακή λειτουργία κοντά στο καλάθι είχε το πάνω χέρι παρά τον αδύναμο κρίκο… Κακλαμανάκη (3ο φάουλ στο 11΄).

Στην 2η περίοδο ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και οργανωτικά και έτσι πέρασε 21-38 με 12/20 σουτ έναντι 4/19 των Ροδιτών που απειλούσαν μόνο με τον Γκόινς που ταλαιπωρούσε τον Τσαλμπούρη και κατά δεύτερο λόγο τον δυνατό στην ρακέτα Καντέρ. Λονγκ, Παπαντωνίου πίεσαν και οργάνωσαν σωστά, ο ΠΑΟΚ είχε και πολυμορφία και οικονομία επίθεσης (10/16 δίποντα, 5/7 τρίποντα στο 17΄) κόντρα στα 1/13 τρίποντα του Κολοσσού που εκτέλεσε 21 βολές σε 18 λεπτά. Τέρνερ, Κονατέ έδιναν λύσεις, ωστόσο ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο λόγω της αδυναμίας σε Γκόινς, Καντέρ (οι δυό τους 26 πόντους στο ημίχρονο), της έλλειψηςε ομαδικότητας στο τέλος και των εύκολων λαθών.

Το 37-49 του ημιχρόνου “αδικεί” τους Θεσσαλονικείς, που είχαν 12/21 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 10/13 βολές, 17 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 6 λάθη. Ο Κολοσσός εκτέλεσε 23 βολές αλλά είχε 8/25 σουτ και μόλις 8 πόντους από Ζάρα, Άντριτς, Ξανθόπουλο, Άρτις. Και φυσικά 5 ασίστ στο 20λεπτο… Το ότι ο ΠΑΟΚ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ο Κολοσσός πίεζε και τελικά έκανε 5 φάουλ λιγότερα… για τους γκρι ήταν Πρωτοχρονιά.

Mάλιστα πήγαν… Πάσχα αφήνοντας το κατς και χρεώνοντας τους φιλοξενούμενους κάθε… φύσημα. Ο ΠΑΟΚ αποσυντονίστηκε, επιθετικά δεν έβαζε τίποτε (κακοί άπαντες επιθετικά, μηδενικό πάσινγκ γκέιμ και ομαδικότητα) χάνοντας φρεσκάδα και μυαλό στην οργάνωση, αμυντικά έδινε χώρο και χρόνο στους αντιπάλους του και ο Κολοσσός μείωσε 51-55 (24.30), βρίσκοντας πλέον και τρίποντα. Εκεί πάτησε γκάζι ο Γκρίφιν και ο ΠΑΟΚ με 8 σερί πόντους του Αμερικανού προηγήθηκε 54-63 (27΄). Δεν υπολόγισαν όμως τα… μαγικά του Αναστόπουλου, που μόνιμα χρέωνε με φάουλ τους παίκτες του ΠΑΟΚ (+6 στο 26΄). Οι Ροδίτες μείωσαν 64-66 (29.30), Λοβ, Μπιτς έφτασαν τα 4 φάουλ και αν δεν ήταν στο τέλος τηες 3ης περιόδου ο Γκρίφιν…

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να παίζει ατομικά (εδικά ο Τέρνερ), ο Ξανθόπουλος βρήκε πεδίο δράσης και ο  Κολοσσός πέρασε 75-74 (35.30) με Καντέρ, Άντριτς (από 21π). Ο Παπαντωνίου ήταν απελπιστικός στην οργάνωση (έδινε λύσεις όμως με σουτ), βοήθειες από Τσαλμπούρη, Κακλαμανάκη, Λοβ, Μπιτς δεν υπήρχαν, τα λάθη ήταν παιδικά και το ματς ήταν ντέρμπι ολκής (75-76 στο 36.30). Με +14 βολές για τους Ροδίτες και τον Λοβ να κάνει 5ο φάουλ σε ένα κρεσέντο των διαιτητών που δεν έδιναν τίποτε στον ΠΑΟΚ. Ο Άρτις με τρίποντο έκανε το 82-76 (38΄), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Με δύο καλές άμυνες και 2/2 τρίποντα από Μπιτς, Τέρνερ… στα ίσα (87΄΄).

Τι έγινε μετά; Ο ΠΑΟΚ έχασε δύο επιθέσεις με Κακλαμανάκη, Λονγκ, οι Ροδίτες είχαν 2/4 βολές (84-82 στα 6΄΄)  και στην τελευταία επίθεση του Δικεφάλου ο Τέρνερ κλεσιμένος στην γωνία σκότωσε τον Κολοσσό με τρίποντο.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Συμεωνίδης, Τσολάκος (άπαντες έβλεοπαν 70-30 Κολοσσό)

Δεκάλεπτα: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85
Κολοσσός (15/28δ, 9/28τρ, 27/36β, 35ρ, 16ασ, 6κλ, 14λ): Χάνας, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 1 (0/6σ, 5ασ), Άρτις 13 (2/6τρ, 4ρ, 6ασ), Άντριτς 21 (4/8τρ, 6ρ, 3ασ, 3κλ), Αρσενόπουλος, Καντέρ 24 (7/10δ, 1/2τρ, 9/11β, 6ρ), Ζάρας 5 (1/3τρ), Τούμπα 5, Γκόινς 15 (1/3τρ, 4/4δ, 7ρ)
ΠΑΟΚ (18/40δ, 12/18τρ, 13/16β, 32ρ, 17ασ, 5κλ, 16λ): Μπιτς 14 (4/5τρ, 0/3δ, 5ρ), Κονατέ 10 (6ρ), Λοβ 6, Γκρίφιν 14 (5/10σ, 5ασ), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Κακλαμανάκης, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 8 (2/3τρ, 3ασ, 4λ), Τέρνερ 16 (5/8δ, 2/4τρ), Λονγκ 11 (2/4δ, 1/1τρ, 4/4β, 5ρ, 4ασ, 3κλ).