Ma que bella squadra! Σάρωσε τη Σάσαρι η ΑΕΚ!

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς στο 2ο μόλις λεπτό προηγήθηκε με 12-2. Η Σάσαρι προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε προσωρινά αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Ενωση προηγούνταν με 27-13. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό. Στο 15ο λεπτό, η «βασίλισσα» ήταν μπροστά στο σκορ με 38-19 και με οδηγό τον Ουίλιαμς, χωρίς να δυσκολευτεί, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρισκόταν στο +21 (47-26). «Μελανό» σημείο ο τραυματισμός του Φάλκερ λίγο πριν από την ανάπαυλα, με τον Αμερικανό να αποχωρεί για τα αποδυτήρια και να μην επιστρέφει για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος τα δεδομένα παρέμεναν υπέρ της ΑΕΚ, που είχε πάρει για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης και δεν επέτρεπε στην Σάσαρι να την απειλήσει. Η βρισκόταν σταθερά σε διψήφιο αριθμό πόντων και στο 30’ η Ενωση ήταν μπροστά με 60-38. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ έδειξε να «χαλαρώνει» αλλά χάρη στην διαφορά που είχε πάρει, δεν ανησυχούσε και στο 35ο λεπτό προηγούνταν με 72-46. Η Σάσαρι προσπάθησε να πιέσει και να μειώσει την διαφορά αλλά δεν ήταν ικανή να ανατρέψει τα δεδομένα, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 78-58.

Δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (1τρ, 8 ασ), Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 7 (1), Ντίξον 13 (1), Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ 2, Μαυροειδής 10, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 15, Τσαλμπούρης.

Σάσαρι (Πασκίνι): Τζόνσον-Όντομ 17 (1), Λέισι 4, Ντεβέκι, Σακέτι 5 (1), Λίντεκα 10, Σαβάνοβιτς 9, Κάρτερ, Στίπτσεβιτς 5 (1), Ολασένι 3, Μονάλντι 5 (1).