Μαυροσκούφεια: Στο… ντέρμπι, χαμογέλασε ο Προμηθέας

Με τους Αγραβάνη (15π) και Κασελάκη (14π) να ξεχωρίζουν ο Προμηθέας πήρε την φιλική νίκη απέναντι στον μαχητικό Ιωνικό. Από την ομάδα της Νίκαιας ο Στιβ Μπαρτ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 22 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Τζαμάλ Τζόουνς με 20 πόντους και 4 τρίποντα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Τζαμάλ Τζόουνς να πετυχαίνει γρήγορα 10 πόντους για τον Ιωνικό, ενώ από τον Προμηθέα Λόουερι και Φίλερ ανέλαβαν το σκοράρισμα. Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο (18-18). Μέχρι τη λήξη της περιόδου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει «καθαρό» προβάδισμα, με το σκορ να είναι 25-24.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου ο Προμηθέας εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του Ιωνικού κατάφερε να χτίσει μια διαφορά 8 πόντων (35-27).Με ένα τρίποντο του Λόρενς, ένα του Στιβ Μπαρτ και ένα λέι απ στον αιφνιδιασμό από τον Τζόουνς, ο Ιωνικός μείωσε στους 2 (37-35) 4 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Προμηθέας με τον Αγραβάνη και τον Κατσίβελη αύξησε ελαφρώς τη διαφορά του αλλά ένα καλάθι του Στιβ Μπαρτ και ένα γκολ φάουλ του Κώττα έφεραν το ματς στα ίσα. Με δύο βολές και ένα τρίποντο ο συνήθης… ύποπτος, Στιβ Μπαρτ έδωσε αέρα 5 πόντων (40-45) στον Ιωνικό με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο αρχικά ο Ιωνικός προσπέρασε και με 10 πόντους (40-50) με τρίποντο του Τζόουνς, όμως στη συνέχεια ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι και με τους Λίποβι, Αγραβάνη και Μπαμπ βρέθηκε μπροστά με 6 πόντους ( 56-50) στα μισά της περιόδου. Με τους Έλις και Λίποβι ο Προμηθέας μάλιστα αύξησε τη διαφορά στους 9, όμως ο Ιωνικός με ένα τρίποντο του Τζόουνς ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Στην τελευταία επίθεση του Ιωνικού, ο Χαραλαμπόπουλος ήταν εύστοχος από τα 6.75 όμως ο Λόουρι απάντησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του δεκαλέπτου γράφοντας το 65-62.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός πέρασε μπροστά με δύο τρίποντα από Χαραλαμπόπουλο και Σάφτενααρ (67-70) όμως ο Προμηθέας απάντησε γρήγορα με τους Κασελάκη και Μαντζιούκα και προηγήθηκε με δύο πόντους και πάλι. Στιβ Μπαρτ και Τζόουνς πλησίασαν αλλά ο Αγραβάνης με 4 εύστοχες βολές έκανε το 80-74, 2:30 λεπτά πριν το τέλος. Με τέσσερις εύστοχες βολές του Στιβ Μπαρτ ο Ιωνικός πλησίασε στους τέσσερις πόντους 50΄΄ από το τέλος, αλλά ο Προμηθέας ήταν αυτός που τελικά πήρε τη νίκη με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 40-45, 65-62, 84-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Φίλερ 11 (1), Μπόγρης 2, Κατσίβελης 3, Χολ 6 (2), Μαντζούκας 2, Λόουρι 9 (1), Κασελάκης 14 (3), Λίποβι 5 (1), Μπαμπ 9 (3), Ελις 8, Καφέζας, Αγραβάνης 15

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Στέργιος Κουφός): Τζόουνς 20 (4), Χαραλαμπόπουλος 12 (3), Μπαρτ 22 (2), Στιθ 7, Κώττας 3, Λόρενς 8 (2), Σάφτενααρ 5 (1), Τοπάλι 3 (1), Αντρονικασβίλι, Χατζηκυριάκος

Πηγή: SDNA.GR