Με ανατροπή η Ζενίτ λύγισε την Μπάγερν!

Κορυφαίος για την ομάδα του Πασκουάλ ήταν ο Μπάρον με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Τόμας με 13π. Από τους Βαυαρούς, που υποχώρησαν στο 9-5, ξεχώρισε ο Ρέινολντς με 13 πόντους, ενώ από 12π. είχαν οι Μπόλντγουιν και Σίλι.

Το ματς

Με την καλή της άμυνα, η Μπάγερν είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και γι’ αυτό ξέφυγε στο 4-10. Από τα μισά και μετά, η Ζενίτ άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και βρίσκοντας λύσεις έξω από τα 6,75μ. ισοφάρισε (14-14). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι Βαυαροί απάντησαν με τον Ρέινολντς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (14-20).

Ο ορεξάτος Ρέινολντς έστειλε την ομάδα του Τρινκιέρι στο +7 (17-24) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Μπάρον να απαντά για τους γηπεδούχους και να μειώνει (21-24), στο 14’. Εκεί, «ζεστάθηκε» στην περιφέρεια ο Τσίπσερ, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στο +9 (23-32). Στα τελευταία λεπτά, ακολούθησε μία… άτυπη μονομαχία ανάμεσα σε Γκουντάιτις και Μπόλντγουιν, με την Μπάγερν να είχε παγιώσει το +8 και να διατηρεί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-43).

Το τρίποντο του Σίλι έστειλε την Μπάγερν στο +11 (35-46) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την καλή της άμυνα να την στέλνει στο +13 (37-40), στο 22’. Για άλλη μία φορά στο ματς, ο Μπάρον βγήκε μπροστά για την επίθεση των γηπεδούχων, όμως οι Βαυαροί διατηρούσαν σταθερά μία διαφορά ασφαλείας (48-60). Εντούτοις, στο τελευταίο δίλεπτο, οι Ρώσοι απάντησαν με καλές άμυνες, ενώ ένα… θεότρελο buzzer beater τρίποντο του Χόλινς, πίσω από το κέντρο, διαμόρφωσε το 56-60 της τρίτης περιόδου.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, η Ζενίτ έφερε το παιχνίδι αρχικά στον πόντο (63-64), ενώ στη συνέχεια ο Πόιθρες ισοφάρισε (66-66), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πέτυχαν μεγάλα σουτ, με τον Πονίτκα να βάζει μπροστά (72-71) τους γηπεδούχους, στο 37’. Ο Σίσκο έβαλε προσωρινά μπροστά (72-75) τους Βαυαρούς, αλλά η απάντηση των Ρώσων ήρθε με ένα 7-0, για το +4 (79-75), στα 36’’ πριν τη λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα καμία ομάδα δεν σκόραρε και έτσι η Ζενίτ έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 35-43, 56-60, 79-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Πάνγκος 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Φριτζόν, Χόλινς 9 (0/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαρόν 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 7 (3/5 δίποντα), Πονίτκα 6 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 3, Μπάλντουιν 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίλι 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρέινολντς 13 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζέντοβιτς 8 (2), Αμέιζ, Τσίπσερ 10 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Τζόνσον 6 (3/4 δίποντα), Σίσκο 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ραντόσεβιτς 4

Πηγή: sport-fm.gr