Με “εκτελεστή” τον Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός διέλυσε τον Αρκαδικό

Ο Ολυμπιακός ήταν τρομερός στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο (29-4), δεχόμενος μόλις 15 πόντους στο πρώτο μέρος. Έπαιξε ομαδικό μπάσκετ (25 ασίστ/13 λάθη), ήταν εντυπωσιακά εύστοχος κοντά στο καλάθι (21/29δ-72%), πήρε σκορ από το τρανζίσιον παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση (κυρίως) στο πρώτο μέρος όπου και “καθάρισε” το ματς (50-15) και πήρε την μάχη στα ριμπάουντ (42-32).

O MVP της αναμέτρησης

Ο “εκτελεστής” Ματ Λοτζέσκι, για ένα ακόμη παιχνίδι, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, κάνοντας επίδειξη του… δολοφονικού του ενστίκτου. Ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού και αναμφισβήτητα ο πιο φορμαρισμένος του σε αυτή την περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 30′, σε 15 λεπτά συμμετοχής, μετρούσε 17 πόντους στο ματς με 4/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα, όντας εντυπωσιακά εύστοχος. Ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους (4/4δ, 4/6τρ) σε 18 λεπτά. Παράλληλα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, στην οποία ο Ολυμπιακός πέρα ότι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λοτζέσκι και Αγραβάνη, πέρασε και… χειροπέδες στους παίκτες του Αρκαδικού με την πιεστική του άμυνα. Το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο τα λέει όλα: 29-4! Πέρα από τους 4 πόντους, είναι εντυπωσιακό πως στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μόλις 15 (!) πόντους (50-150.

Ο αριθμός του αγώνα

Το γεγονός πως ο Αρκαδικός σημείωσε μόλις 4 (!) πόντους (29-4) στην δεύτερη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να… δαγκώνει στα μετόπισθεν, παίζοντας εξαιρετική και πιεστική άμυνα, λειτουργώντας με συγκέντρωση, με διάθεση, αλλά και με προσήλωση στο πλάνο.

To ματς

Με τον Μάντζαρη εκτός αποστολής, ο Χάκετ ξεκίνησε στη πεντάδα, με τον Ολυμπιακό στο 3′ να προηγείται με 5-0 με τον Σπανούλη, με τους Πειραιώτες να πιέζουν σε όλο το γήπεδο. Ο κόουτς Σφαιρόπουλος έκανε γρήγορα ροτέισον, αλλάζοντας παίκτες στην πεντάδα του, με τον Αγραβάνη με τρίποντο να κάνει το σκορ 9-5 στο 5′. Ο Αρκαδικός πίεζε και εκείνος σε ολόκληρο το γήπεδο, σταματώντας συνεχώς με φάουλ τους αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων, με τον Παπαπέτρουμε βολές να διαμορφώνει το 14-6 στο 7′. Στα μείον των Πειραιωτών πως έχαναν ριμπάουντ στην άμυνα, αλλά ο Αγραβάνης ήταν “καυτός” από την περιφέρεια, φέρνοντας στο +9 (18-9) την ομάδα του. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Πρωταθλητές να προηγούνται με 21-11.

Ο δραστήριος Αγραβάνης συνέχιζε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι με τον “μπόμπερ” Λοτζέσκι με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +16 (27-11) στο 13′, παραμένοντας… καυτός από την Βιτόρια. Ακολούθως ο Στρόμπερι αστόχησε σε δύο βολές, αλλά ο κόσμος και η ομάδα τον εμψύχωσαν με χειροκρότημα. Ο “δολοφόνος” Λοτζέσκι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, συνεχίζοντας να πυροβολεί από τα 6.75 μέτρα, ενώ ακολούθως με γκολ-φάουλ έφερε τον Ολυμπιακό στο +21 (32-11) στο 14′.

Οι Πειραιώτες έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, με πίεση πάνω στην μπάλα και… δάγκωναν στα μετόπισθεν, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μείνει δίχως σκορ στα πρώτα οκτώ λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο 19′ ο Στρόμπερι πέτυχε το πρώτο του επίσημο τρίποντο με τον Ολυμπιακό, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +32 (44-12), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους Πρωταθλητές να προηγούνται με το επιβλητικό 50-15. Σκορ δεύτερης περιόδου; 29-4!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε ελαφρώς βελτιωμένος, καταφέρνοντας να μειώσει σε 57-27 στο 24′, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Χάκετ έδειξε διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, ο Γιάνγκ κάρφωνε εντυπωσιακά στον αιφνιδιασμό (61-27), με τον Λοτζέσκι στο 27′ να φτάνει τους 17 πόντους στο ματς στο 30′, όντας εντυπωσιακά εύστοχος (4/4δ, 3/4δ). Το σκορ της τρίτης περιόδου βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 71-33.

Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς Σφαιρόπουλο στο 35′ να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Τολιόπουλο. Ο Αγραβάνης στο 38′ έφερε την ομάδα του στο +44 (86-42), φτάνοντας τους 17 προσωπικούς πόντους στο ματς, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να ξεκουράζει στο ματς τον Πρίντεζη (11 λεπτά). Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη στο τέλος κερδίζοντας τον Αρκαδικό με σκορ 89-44.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 50-15, 71-33, 89-44

Ανά δεκάλεπτο: 21-11, 29-4, 21-18, 18-11

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 5 (1), Πρίντεζης 2, Χάκετ 7, Χάντερ 9, Στρόμπερι 13 (3), Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 17 (3), Λοτζέσκι 20 (4), Αθηναίου 7.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 15, Βαν Όοστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 8, Μπράουν, Νουουτίνεν 5, Καραμαλέγκος, Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 3, Σαντέ, Σταματόπουλος.